Ze świata

Malediwy: Nadal nie ma miejsca dla chrześcijan

Wybory w raju urlopowym nie przyniosły rezultatu – konieczna druga tura. Pierwsza tura wyborów prezydenckich, która odbyła się w zeszłym tygodniu na Malediwach, nie wyłoniła zwycięzcy. Na prowadzeniu znajduje się zdymisjonowany półtora roku temu prezydent Mohamed Nasheed. Zarzucono mu wówczas za słabe rozwijanie islamu, ponieważ jako pierwszy opowiedział się przeciwko karze śmierci. Teraz potrzebna jest druga tura, gdyż Nasheed nie uzyskał wymaganych 50 procent głosów.

Islam ściśle związany z państwem

Islam na Malediwach jest tak bardzo spleciony z państwem, że ten wyspiarski kraj, jest jedynym państwem na świecie, w którym bycie kimś innym niż muzułmaninem jest nielegalne. Wyznawanie każdej religii poza islamem jest prawnie zabronione. Rząd postrzega siebie jako stróża i obrońcę islamu, a chrześcijanie są systematycznie prześladowani. Obowiązuje tam szariat, czyli islamskie prawo zabraniające m.in. przejścia z islamu na inną religię. We wrześniu 2011 roku ministerstwo ds. kwestii islamu zaostrzyło „prawo religijnej jedności” i wydało nowe regulacje. Od tego czasu rozprzestrzenianie wszelkich nauk nie-islamskich jest surowo zabronione.

Kara za zmianę wiary

Jeśli odkryje się konwertytę z islamu na chrześcijaństwo, zostaje on schwytany i wezwany do powrotu na islam. Jeśli się przed tym wzbrania, zostaje pozbawiony swojego obywatelstwa, ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami. Kilkoro miejscowych chrześcijan musi żyć swoją wiarą zupełnie w tajemnicy. Jeden z nich powiedział Open Doors: „Piekłem jest żyć w tym raju”. W Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors, rankingu krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani, Malediwy znajdują się aktualnie na 6 miejscu. Open Doors jako międzynarodowe Dzieło pomocy, od 58 lat, w ponad 50 krajach, wspiera prześladowanych chrześcijan praktyczną pomocą, szkoleniami, seminariami i literaturą.

Wiedza na temat politycznej i gospodarczej sytuacji tego kraju nie zakłada, że po drugiej turze wyborów, wraz z nowym prezydentem, coś się zmieni lub poprawi w kwestii wyznawania wiary i w sytuacji chrześcijan. Nowy rząd będzie musiał jednak rozwiązać ekonomiczne i socjalne problemy. Malediwy są krajem głęboko zadłużonym, a około 50% młodych ludzi uzależnionych jest od heroiny. Islam jest najważniejszym czynnikiem jedności tego kraju. Zagraniczni chrześcijanie mogą wyznawać swoją wiarę, jednak zakazane jest zapraszanie miejscowych na chrześcijańskie wydarzenia. Nie można również sprowadzać chrześcijańskiej literatury i do tej pory została przetłumaczona właściwie tylko część Nowego Testamentu na narodowy język Dhivehi.

Prośby modlitewne:

Módlmy się o chrześcijan na Malediwach, aby mieli możliwość gromadzenia się na wspólnej modlitwie
Módlmy się, aby chrześcijanie wzrastali w wierze
Módlmy się o tysiące młodych ludzi, którzy cierpią z powodu uzależnień
Módlmy się o przetłumaczenie Biblii na język Dhivehi

za Open Doors Polska

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button