PrześladowaniaZe świata

Laos: Za modlitwę do komunistycznego więzienia

LaosLaotańscy urzędnicy aresztują pięcioro chrześcijan w wiosce na południu. Laos: ein typisches Haus auf Pfählern in einem DorfWedług grupy obrońców z Human Rights Watch for Lao Religious Freedom (HRWLRF) (organizacji broniącej praw człowieka, działającej na rzecz wolności religijnej Laosu), w niedzielę (25 marca) urzędnicy z wioski w południowym Laosie aresztowali i zatrzymali pięcioro chrześcijan podczas nabożeństwa, oskarżając ich o prowadzenie ruchu religijnego bez oficjalnego pozwolenia.

Pięcioro chrześcijan z okręgu Palansai brało udział w spotkaniu modlitewnym w pobliskiej wiosce Boukham w okręgu Ad-Sapangthong. HRWLRF zidentyfikowało tę piątkę tylko po imionach, jak jest przyjęte w Laosie: Phosee (mężczyzna), Viengsai (mężczyzna) oraz Alee (kobieta) z wioski Phosai; Poon (kobieta) z wioski Pone i Narm (także kobieta) z wioski Natoo. Wcześniej uczestniczyli oni w wielu nabożeństwach w Boukham, Savannakhet Province, które odbyły się bez przeszkód ze strony władz.

Członkowie Kościoła z Boukham gromadzą się w prywatnych domach,

tak jak robią to chrześcijanie w większości wiosek na prowincji. Urzędnicy silnie sprzeciwiają się spotkaniom małych grup poza obszarem oficjalnego i popieranego przez rząd laotański, Kościoła Ewangelickiego (LEC), lecz wielu chrześcijan woli spotkania w Kościołach domowych, skarżąc się na ścisłą kontrolę działań przez LEC.

„Obecnie jest to typowe dla Laosu” powiedział pastor ze stolicy kraju, Vientiane, chcący zachować anonimowość. „W Vientiane widzimy, małą zmianę na lepsze. Ale tutejsze prawo jest płynne. Wszystko może się zmienić z dnia na dzień, a w prowincjach sytuacja jest wciąż bardzo trudna”.

Źródło Open Doors

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button