Ze świata

Kosowo otworzyło ambasadę w Jerozolimie

Kosowo
Prizren – Kosowo

– Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłasza, że w Państwie Izrael oficjalnie otwarto Ambasadę Republiki Kosowa z siedzibą w Jerozolimie – ogłosił w niedzielę minister spraw zagranicznych Kosowa.

W Jerozolimie swoją ambasadę otworzyło niedawno Kosowo

Z powodu koronawirusa nie odbyła się żadna ceremonia otwarcia. Kosowo nie wysłało też swojej delegacji.

Decyzję podjęto po tym, jak 1 lutego Izrael i Kosowo nawiązały formalne porozumienie dyplomatyczne, a także po wrześniowych rozmowach w Białym Domu.

Kosowo jest więc obecnie pierwszym europejskim i w większości muzułmańskim krajem, który otworzył ambasadę w Jerozolimie. Poprzedziły go Stany Zjednoczone i Gwatemala.

Kilka innych państw już otworzyło lub zobowiązało się otworzyć w Świętym Mieście misje dyplomatyczne niższego szczebla. W zeszłym tygodniu w Jerozolimie biuro dyplomatyczne otworzyła Republika Czeska.

Izrael zajął Wschodnią Jerozolimę podczas wojny w 1967 r. Palestyńczycy zaś postrzegają ten obszar miasta jako stolicę swojego przyszłego państwa.

Społeczność międzynarodowa nie uznaje jednak roszczeń Izraela do Wschodniej Jerozolimy. Inne państwa wierzą, że status terytorium powinno się określić poprzez negocjacje między Izraelczykami i Palestyńczykami.

Autor: Emily Jones
Źródło: CBN News

Podobne
Kanadyjska ambasada w Jerozolimie? Kandydat na premiera chce umocnić sojusz Kanady z Izraelem

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button