Ze świata

Kościoły w Szkocji otwierają drzwi dla indywidualnych wiernych

Szkocja

W czwartek 18 czerwca, kościoły w Szkocji otrzymały od rządu długo oczekiwaną zgodę na ponowne otwarcie, na razie tylko na osobistą modlitwę.

Kościoły znalazły się wśród wielu innych miejsc, które dostały od Pierwszej Minister Nicoli Sturgeon zielone światło na ponowne otwarcie, obok sklepów z dostępem z ulicy, fabryk, zewnętrznych boisk sportowych i bazarów na wolnym powietrzu.

Od 22 czerwca, kościoły początkowo będą mogły otworzyć budynki dla prywatnych modlitw i pogrzebów, z zachowaniem zasad społecznego dystansowania i surowych zasad higieny. Od 29 czerwca, dozwolone będzie prowadzenie zewnętrznych ceremonii ślubnych przy „minimalnej liczbie uczestników”. Na razie raczej nie przewiduje się wznowienia nabożeństw w budynkach kościelnych.

„Natura tego wirusa i sposób jego rozprzestrzeniania oznacza, że nadal może upłynąć jakiś czas, zanim dozwolone będą duże zgromadzenia religijne” – powiedziała Sturgeon.

„Mam jednak nadzieję, że ponowne otwarcie miejsc kultu dla indywidualnej modlitwy będzie dobrze przyjęte, i dla wielu stanie się dodatkowym źródłem pociechy” – dodała.

Obecna decyzja pojawia się w czasie, gdy kraj wkracza w drugą fazę strategii szkockiego rządu wychodzenia z kwarantanny.

Miejsca kultu w Anglii mogą być otwarte dla indywidualnej modlitwy już od połowy czerwca po naciskach na brytyjski rząd ze strony chrześcijan i przywódców Kościoła, m.in. kardynała Vincenta Nicholsa.

Liderzy Kościoła Szkocji z aprobatą przyjęli czwartkową decyzję Pierwszej Minister, wydając wspólne oświadczenie.

„Zamknięcie naszych miejsc kultu przez ostatnie dwanaście tygodni z powodu Covid 19 jest wydarzeniem bezprecedensowym” – głosi treść listu, podpisanego przez dziewięciu liderów różnych denominacji kościelnych.

„Bezpośrednią konsekwencją był brak możliwości gromadzenia się na modlitwie w sposób, do jakiego przywykliśmy.

„Wyzwania, jakie stanęły przed nami w obliczu tej sytuacji, również były bezprecedensowe. Niemniej jednak, wiele się nauczyliśmy w tym czasie, szczególnie jeśli chodzi o centralność relacji, jakie leżą w sercu tego, czym jest bycie członkami Kościoła naszego Pana Jezusa Chrystusa.

„W zwykłym czasie, relacyjny wymiar bycia członkami Ciała Chrystusa otrzymuje wyraz w naszym fizycznym gromadzeniu się na modlitwie. W tych ostatnich dniach, nie byliśmy w stanie tego robić. Skutkiem była głęboka tęsknota za duchową komunią oraz pragnienie odnowy naszego fizycznego zgromadzenia, a jednocześnie uświadomienie sobie dostępu do twórczych rozwiązań, umożliwiających relacje przez technologię.

„To pogłębienie duchowej tęsknoty oraz tkwiące w technologii twórcze możliwości to część dziedzictwa minionych tygodni.

„Naszym pragnieniem jest służyć mieszkańcom Szkocji przez nasze świadczenie o Bożej miłości ogłoszonej w Jezusie Chrystusie.

„W ponownym otwarciu miejsc kultu dla indywidualnej modlitwy dostrzegamy znak odnowy naszego wspólnego życia i świadczenia o tej nieustającej miłości, chociaż nie oczekujemy, że każdy kościół zdecyduje się lub będzie w stanie otworzyć w tym czasie swój budynek”.

Zwierzchnik Kościoła Szkocji, pastor dr George Whyte powiedział, że przygotowywane jest wsparcie, mające pomóc pastorom i zborom w ponownym otwarciu kościołów.

Zasugerował też, że nie wszystkie kościoły będą w stanie to zrobić w dozwolonym terminie.

„Podczas gdy nadal żyjemy w zagrożeniu koronawirusem, pastorowie i zbory muszą dokładnie rozważyć, czy na tym wczesnym etapie powinny wracać do budynku kościelnego, w zależności od własnych okoliczności i natury swojego kościoła” – powiedział Whyte.

„Parafianie i pastorowie z grup wysokiego ryzyka mogą być szczególnie narażeni na infekcję, i na tym etapie wielu z nich nadal będzie wolało korzystać z opcji nabożeństw online. Inni mają świadomość, że przy zasadach społecznego dystansowania, po prostu nie będzie miejsca dla wszystkich, którzy mogliby chcieć uczestniczyć, gdy na dalszym etapie niedzielne nabożeństwa staną się możliwe.

„Uznajemy jednak, że dla wielu, same budynki są ważną, uświęconą przestrzenią, a możliwość powrotu do swojego miejsca kultu, nawet na ograniczonych zasadach, przyniesie korzyści dla ich zdrowia duchowego i psychicznego” – zakończył.

Autor: zespół Christian Today

Źródło: Christian Today

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button