Ze świata

Kościoły obawiając się szabrownictwa, przenoszą skarby do Tower of London

Tower of LondonW trakcie wprowadzonej na czas epidemii kwarantanny, cenne przedmioty z londyńskich kościołów przenoszone są dla bezpieczeństwa do Londyńskiej Tower.

„Rzadkie i niezwykłe” srebro, obrazy, dzieła sztuki i artefakty to niektóre przedmioty z 400 londyńskich kościołów, zamykane obecnie w historycznym obiekcie, który mieści też brytyjskie klejnoty koronne.

Jak informuje „The Telegraph”, przedmioty są tam przenoszone z powodu obaw, że w czasie kwarantanny może dojść do szabrownictwa.

W wyniku rządowych ograniczeń związanych z dystansowaniem społecznym, kościoły w całej stolicy, podobnie jak inne budynki, są od kilku tygodni zamknięte.

Kościół Anglii przekazał duchownym, by w czasie kwarantanny nie wchodzili do swoich kościołów, nawet, jeśli mieszkają w domach bezpośrednio połączonych z budynkiem kościoła wewnętrznymi drzwiami.

Wiele kościołów mieści cenne dzieła sztuki i patery, z których korzysta się podczas sakramentu Komunii. Niektóre patery pochodzą sprzed setek lat, inne mogą mieć wysoką wartość artystyczną.

Tower of London to popularna atrakcja turystyczna, przyciągająca rocznie około dwa miliony odwiedzających, a od 1661 roku, jako miejsce przechowywania brytyjskich klejnotów koronnych, to jedno z najlepiej zabezpieczonych miejsc w stolicy, chronione przez dozorców i strażników Tower Guard.

W Tower przechowywano cenne przedmioty również w czasie II wojny światowej.

Rzecznik Diecezji Londyńskiej powiedział: „Celem operacji jest zachowanie i ochrona dziedzictwa, gdyż londyńscy duchowni i kościoły służą jako zarządcy sporej części bogatej historii miasta”.

„Zespół Wsparcia Własności Parafialnej przy Diecezji Londyńskiej przez kilka dni pracował z niezależnym konserwatorem, by zapewnić, by wszystko zostało właściwie zarejestrowane, po czym ostrożnie zapakowane w skrzynki i przewiezione przez zespół pojazdów w bezpieczne miejsca” – wyjaśnił.

„Nie można w pełni wycenić wszystkich przedmiotów, ponieważ niektóre są ogromnie rzadkie i niezwykłe” – kontynuował. „Nawet londyńscy duchowni nie znają dokładnej lokalizacji, w jakiej przedmioty z ich kościołów są dla bezpieczeństwa trzymane”.

„Władze, w tym policja, zostały poinformowane o operacji, a Diecezja zapewniła, by zachowano obecne przepisy społecznego dystansowania” – zakończył rzecznik.

Autor: Christian Today

Źródło: Christian Today

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button