PrześladowaniaZe świata

Kocham Erytreę – Ogólnoświatowa kampania modlitewna

Prezydencka władza. Socjalistyczny rząd prezydenta Isaiasa Afewerkiego uznał chrześcijaństwo w Erytrei za wroga ludu. Państwo jest tutaj głównym prześladowcą. Rząd Erytrei wyznaje niejako ideologię marksistowską, ale jego prawdziwym dążeniem wydaje się być po prostu władza. W Erytrei, od momentu, gdy kraj uzyskał niepodległość w 1991 r. (oficjalnie dwa lata później zostało to potwierdzone przez ONZ) za wszystkie wydarzenia związane z polityką, gospodarką, zarządzaniem kraju, odpowiada prezydent Isaias Afewerki.

Również Aferwerki jest odpowiedzialny za prześladowania chrześcijan. Erytrea to właściwie kraj bezprawia. Rozkazy, wyroki wydawane są ustnie przez prezydenta. Tak została skazana na lata niewoli piosenkarka Helen Berhane, aktualnie mieszkająca w Europie. On, Isaias Afewerki jest w centrum Erytrei, jej twarzą, umysłem, wolą. Jej złem. Panem życia i śmierci. Oczywiście, w swoim własnym przekonaniu. To on wydaje rozkazy dotyczące tłoczenia chrześcijan w ciasnych kontenerach okrętowych. To on wydaje rozkazy zmuszania chrześcijan do podpisywania deklaracji wyrzeczenia się wiary, to on zezwala na stosowanie tortur w celach więzień wojskowych. To on prowadzi politykę wyniszczającą Kościół Chrystusa w Erytrei.

Biedny nieszczęśliwy naród spętany ideologią komunizmu w wersji afrykańskiej, która polega na jak najdłuższym utrzymaniu się przy władzy i rządzeniu dla samego rządzenia, prezydenta, i prowadzi do niszczenia godności ludzkiej w Rogu Afryki. Wywodzący się ze środowiska chrześcijańskiego, Afewerki zaangażował się w wojnę o niepodległość kraju z Etiopią stojąc na czele ELF, czyli Erytrejskiego Frontu Wyzwolenia, następnie został liderem Erytrejskiego Ludowego Frontu Wyzwolenia. W latach krwawych prześladowań chrześcijan w Chinach, podczas tzw. Rewolucji kulturalnej studiował w Chinach.

Drugi z prześladowców to Abune Dioskoros, samozwańczy, choć mający za sobą wyżej wymienionego dyktatora, Afewerkiego. Po szykanach, inwigilacji, zastraszaniu, Erytrejski Kościół Prawosławny został złamany. Patriarcha Abune Antonios został aresztowany, usunięty z urzędu (aktualnie pozostaje w areszcie domowym), a na jego miejsce Afewerki usadowił patriarchę marionetkę, wspomnianego Abune Dioskorosa, który był politykiem, urzędnikiem, dyplomatą, ale nie duchownym. W kwietniu 2007 r. Synod wybrał go na stanowisko patriarchy Kościoła. W tej chwili to Kościół państwowy. Za krytykę wierni Chrystusowi duchowni zostali aresztowani, kościoły pozamykane, na ich miejsce wprowadzono wiernych reżimowych ludzi, Kościół katakumbowy nie uznał nowego patriarchy, wiec zaczął być prześladowany.

Chrześcijanie są pod presją – żąda się od nich zmiany lub wyrzeczenia się swojej religii. Są torturowani i zmuszani do powrotu do zarejestrowanych wyznań. Aktualne szacunki międzynarodowego Dzieła chrześcijańskiego Open Doors wskazują na liczbę około 1000 chrześcijan pozostających do dziś, w aresztach, w obozach wojskowych, okrętowych kontenerach. Wprawdzie Erytrejski Kościół Prawosławny jest największym Kościołem w kraju i najbardziej związanym z rządem, niemniej, pomimo tego, rząd prowadzi również przeciwko niemu wyniszczającą politykę.

W ciągu dwudziestu ostatnich lat połowa kościołów prawosławnych została zamknięta. Zakonnicy są aresztowani i zastraszani. Silne represje wobec wszystkich denominacji zaczęły się w momencie oficjalnego zamknięcia wszystkich budynków kościelnych (12 maja 2002 r.), wówczas to duża część wierzących uciekła z kraju. Prześladowania narastają. Wierzącym w więzieniu odmówiono wizyt i przyjmowania zaopatrzenia przez krewnych, również w lekarstwa. W okresie wielkanocnym, reżim aresztował 21 chrześcijan, wśród nich 11 kobiet, przebywających aktualnie w wojskowym ośrodku Sawa.

12 maja Open Doors rozpocznie ogólnoświatową kampanię modlitewną za Erytreę pod nazwą „Kocham Erytreę”, o której już teraz można znaleźć więcej informacji na oficjalnej stronie tego wydarzenia www.loveritrea.org oraz od 12 maja na oficjalnej stronie Open Doors (www.opendoors.pl).

Źródło Open Doors

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button