Prześladowania

Kenia: zostali ścięci, gdy odmówili wyrecytowania islamskiego wyznania wiary

Kościół w Garissa
Al-Shabaab od lat atakuje kościoły, miejsca publiczne i autobusy. (Zdjęcie: Kościół w Garissa, 2016)

18 sierpnia trzej chrześcijanie, Changawa Muthemba, Joseph Kasena oraz ich 17-letni sąsiad Kadenge Katana, zostali ścięci, gdy odmówili wyrecytowania islamskiego wyznania wiary. Czwarty mężczyzna, Charo (niepełnosprawny umysłowo, starszy brat Josepha), został zabity, gdy sprawcy zbrodni udali się następnie do jego domu. Żona jednego z zamordowanych chrześcijan, która była świadkiem całego aktu przemocy, doznała „poważnego urazu psychicznego”.

Do tragicznego zajścia doszło w Kasala Kairu, osadzie w archipelagu Lamu, a jego sprawcami byli członkowie islamskiej bojówki al-Szabab. Napastnicy atakowali prawdopodobnie jedynie mężczyzn, oszczędzając miejscowe kobiety i dzieci. Podpalili też kilka domów.

7 lipca do podobnych, nocnych, ataków doszło we wsiach Jima i Pandanguo niedaleko miasta Maleli, także w archipelagu Lamu. Dziewięciu mężczyzn zostało wtedy ściętych. Według ocalałych bojownicy atakowali tylko mężczyzn, którzy nie byli muzułmanami. Niektórzy mieszkańcy powiedzieli też, że powiadomili policję o obecności bojowników, jednak żadne działania nie zostały podjęte. Napady miały miejsce zaledwie kilka dni po tym, gdy w pobliskiej wsi zabito trzech policjantów.

Od maja terroryści al-Szabab nasilili ataki w Kenii.

Ponad 50 osób zginęło a wiele innych zostało rannych w zasadzkach lub wybuchach prowizorycznych ładunków wybuchowych w okolicy miast Garissa, Mandera i Lamu. Terroryści uprowadzili też pewną liczbę ludzi. Al-Szabab już od lat ma na celowniku kenijskich chrześcijan, atakując kościoły, miejsca publiczne i autobusy. Na obszarach, gdzie chrześcijanie są mniejszością, zostawia za sobą ślad bólu i zniszczenia.

Powierzajmy Panu w modlitwie rodziny zamordowanych chrześcijan. Pamiętajmy też o innych ofiarach: rannych, uprowadzonych czy dotkniętych traumą. Módlmy się, by każda z tych osób doświadczyła Bożej, odbudowującej obecności, uzdrowienia i pociechy. Poza tym, módlmy się za policję, wojsko i władze, by skutecznie przeciwdziałały przemocy. Wstawiajmy się też za członkami al-Szabab, by Boży Duch działał również w ich życiu, prowadząc ich do prawdziwego opamiętania i przyjęcia wiecznego zbawienia.

Źródła: Christian Solidarity Worldwide, World Watch Monitor
za Głos Prześladowanych Chrześcijan

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button