Ze świata

Kenia: Wybory dla przyszłości. Apel o modlitwę

KeniaW wyborach powszechnych w Kenii, które ruszyły dn. 4 marca 2013 r. wybrany zostanie nowy prezydent, senatorowie, członkowie parlamentu, gubernatorzy hrabstw* oraz inni ważni urzędnicy państwowi. „Jest to niezwykle ważny moment w historii tego kraju. Są to pierwsze wolne wybory pod nową konstytucją, która wprowadza wiele nowych struktur oraz urzędów” – mówi koordynator Open Doors w tym regionie.

Obserwatorzy wstrzymują oddech, jako że ostatnim wyborom towarzyszyły poważne i długotrwałe zamieszki. Ponad tysiąc osób zginęło w starciach w okresie po wyborach mających miejsce 27 grudnia 2007 r.

Mimo iż kenijscy politycy zdołali uniemożliwić postępowanie sądowe wobec sprawców, Międzynarodowy Trybunał Karny zdecydował o wszczęciu postępowania wobec sześciu kenijskich polityków. Oddalono zarzuty wobec dwóch z nich, natomiast dwaj kolejni startują w wyborach – jeden na prezydenta, drugi jako kandydat na wiceprezydenta. Już pojawiły się doniesienia o przemocy.

Niestabilność polityczna kraju, połączona z negatywnym wpływem organizacji ekstremistycznej al-Shabaab z Somalii, która buszuje wzdłuż granic z Kenią, a nawet utworzyła swoje struktury w Kenii, budzi obawy o przyszłość kraju w aspekcie wolności religijnej. Niepokojące są również sukcesy mniejszości muzułmańskiej w wymuszeniu większego wpływu islamu na politykę.

Na terenie całego kraju ustanowiono sądy rodzinne oparte na prawie koranicznym;

są one obecne nawet w miejscach, gdzie żyje niewielu muzułmanów. Istnieje obawa, że okręgi zdominowane przez muzułmanów będą domagały się wprowadzenia prawa koranicznego lub nawet odłączenia się od reszty kraju, w której przeważają chrześcijanie.

Podczas gdy muzułmanie skutecznie rywalizują o wysokie stanowiska państwowe, by rozszerzać w Kenii wpływy islamu, Kościół usiłuje dostosować się do szybko zmieniającej się rzeczywistości.

Open Doors będzie bacznie obserwować przygotowania oraz wyniki wyborów. W tym roku Kenia po raz pierwszy pojawiła się na Światowym Indeksie Prześladowań jako cały kraj.

Poprzednio Open Doors wymieniało tylko północno-wschodnie regiony kraju. Niestety przypadki przemocy wobec chrześcijan oraz panujące wśród nich poczucie zagrożenia ulokowały Kenię na czterdziestym miejscu Indeksu. Dziś Kenia uważana jest za kraj, w którym prześladowania chrześcijan są umiarkowane.

Open Doors wzywa wszystkie osoby zainteresowane, by połączyły się w modlitwie za ten naród przygotowujący się do wyborów. Wkrótce lista próśb i intencji, które pomogą modlić się za konkretne sprawy.

* Kenia podzielona jest na osiem prowincji, na czele których stoją gubernatorzy. Nowa konstytucja znosi podział na prowincje i wprowadza podział kraju na 47 jednostek, tzw. counties (ang. county – hrabstwo). Trwa proces przekształcania prowincji w hrabstwa.

Źródło Open Doors
Tłumacz Monika Wilk

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button