Ze świata

Kenia: międzyreligijny apel o wykorzenienie korupcji

KeniaKorupcja jest rakiem, który przeżarł wszystkie sektory życia w Kenii. Trzeba radykalnych działań, by to zło wyrwać z korzeniami i dać krajowi nowy początek. Czytamy o tym w międzyreligijnym apelu skierowanym do kenijskich władz.

Sygnatariusze apelu domagają się od prezydenta,

by uznał korupcję za „narodową klęskę”, co pomogłoby w przyjęciu nadzwyczajnych środków w celu jej zwalczenia. „Podejmowane dotąd środki były niewystraczające i nie istnieje praktycznie żadna dziedzina życia społecznego, która nie byłaby przeżarta korupcją” – piszą sygnatariusze apelu z Grupy Dialogu. Na czele tej międzyreligijnej grupy, zrzeszającej przedstawicieli praktycznie wszystkich religii obecnych w Kenii, stoi katolicki arcybiskup Mombasy Martin Musonde Kivuva. Przypomina on, że Kenia znajduje się na czele najbardziej skorumpowanych państw świata w rankingu przygotowywanym przez Transparency International.

Abp Kivuva zauważa zarazem, że korupcja jest czynnikiem hamującym rozwój kraju, a także pogłębiającym przepaść między ubogimi, a coraz większą rzeszą ludzi przerażająco bogatych. Metropolita Mombsy wskazuje zarazem, że u przyczyn tego stanu rzeczy stoi niesprawiedliwy podział bogactw tego kraju, z których korzystać mogą tylko nieliczni, a otrzymywane zyski zamiast trafiać do kasy państwowej trafiają do prywatnych kieszeni i nie mają najmniejszego przełożenia na budowanie dobra wspólnego wszystkich Kenijczyków.

za Rad. Watykanskie

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close

Adblock Detected

Prosimy o wsparcie, wyłączając blokadę reklam.