Prześladowania

Kenia: ekstremiści Al-Shabaab mordują 3 nauczycieli w najeździe na szkołę podstawową

wycelowana broń

W poniedziałek 13 stycznia rano, trzech chrześcijańskich nauczycieli zostało zamordowanych podczas ataku na szkołę podstawową w Kenii, dokonanego prawdopodobnie przez związany z Al-Kaidą, somalijski odłam ekstremistyczny Al-Shabaab.

Kenijska Policja Państwowa potwierdziła na Twitterze, że trzech nauczycieli zostało zabitych, gdy około drugiej w nocy podejrzani bojownicy Al-Shabaab zaatakowali szkołę, a także posterunek policji i maszt telekomunikacyjny w Kamuthe w okręgu Garissa.

W ostatnich latach, Al-Shabaab już nieraz prowadziło zabójcze ataki wymierzone w społeczność chrześcijańską w Garissa. Raport International Christian Concern, amerykańskiej, niekomercyjnej organizacji monitorującej prześladowania, potwierdza, że i tym razem zabici nauczyciele byli chrześcijanami.

ICC wymienia nazwiska zabitych: Caleb Mutua, Titus Ushindi i Samuel Muthi Kyonzu. Organizacja podaje też, że czwarta ofiara to ranny Joshua Mutua, który odniósł poważne obrażenia nóg.

Cytując raport policyjny, „The Associated Press” informuje, że napastnicy uprowadzili ze szkoły jednego nauczyciela muzułmańskiego i oszczędzili życie pielęgniarki.

Robert Kibutu, nauczyciel, który mieszka poza szkolnym obszarem kwaterunkowym, w rozmowie z ICC potwierdził, że jego koledzy po fachu zostali śmiertelnie postrzeleni przez nieznaną liczbę podejrzanych bojowników Al-Shabaab.

„Jesteśmy zasmuceni i jednocześnie przerażeni, bo biorą nas na cel za to, że jesteśmy zamiejscowymi pracownikami rządowymi, którzy należą do wyznania chrześcijańskiego” – powiedział Kibutu, zacytowany przez ICC.

Według „The Daily Nation”, somalijskie ugrupowanie terrorystyczne odpowiada za przeprowadzenie w ciągu ostatnich pięciu tygodni na północy i wybrzeżu Kenii ponad 10 ataków, w których zginęło 25 cywilów.

Wcześniej w tym miesiącu, bojownicy Al-Shabaab zaatakowali szkołę podstawową w Saretho w podokręgu Dadaab, zabijając czterech uczniów.

Bojownicy Al-Shabaab już nieraz atakowali szkoły. Gdy w 2018 roku zabili dwóch nauczycieli, w okręgu Wajir zamknięto 250 szkół.

W kwietniu zeszłego roku, International Crisis Group relacjonowało, że w ciągu ostatnich czterech lat, w północnowschodniej Kenii doszło do ponad stu drobnych ataków, w których zginęło wielu żołnierzy, funkcjonariuszy policji i pracowników cywilnych, rodowitych Kenijczyków nie-muzułmanów, oddelegowanych do pracy na północnym wschodzie z innych części kraju.

W wyniku ataków, z północnego wschodu uciekły setki nauczycieli, pielęgniarek i innych pracowników szkolnych. Aktywiści twierdzą, że kenijski rząd musi zwiększyć wysiłki, by poradzić sobie z nękającym ten obszar Kenii brakiem bezpieczeństwa.

W 2019 roku, Open Doors USA umieściło Kenię na 40 miejscu listy World Watch, obejmującej państwa o najwyższym na świecie stopniu prześladowań chrześcijan.

Sporym czynnikiem odpowiedzialnym za tę pozycję Kenii w rankingu prześladowań są liczne ataki prowadzone przez Al-Shabaab. Jednocześnie, kraj pochodzenia tej organizacji, Somalia, znalazł się w tym samym roku na trzecim miejscu listy World Watch.

W grudniu zeszłego roku, podejrzani ekstremiści Al-Shabaab zabili aż 11 chrześcijan w ataku na autobus jadący z Nairobi do Mandery.

Zapewne najbardziej niszcząca masakra, za którą odpowiada Al-Shabaab, wydarzyła się w 2015 roku na terenie kampusu Uniwersytetu Garissy.

Bojownicy natarli na uniwersytet, oddzielili chrześcijan od nie-chrześcijan i wykonali egzekucję chrześcijańskich studentów. W ataku zginęło prawie 150 osób, w większości chrześcijan, a 79 zostało rannych.

Po poniedziałkowym ataku, ustawodawca z Garissy, Anab Subow Gure, oskarżył rząd o brak działania zgodnie z dostarczonymi przez podmioty publiczne raportami informacyjnymi, twierdząc, że przemocy można było zapobiec.

„Pora, by rząd potraktował kwestie bezpieczeństwa z powagą, na jaką zasługują” – powiedział Gure, zacytowany przez internetowy, zbiorczy serwis informacyjny z Nairobi, Hivisasa.com. „Ataki w Diiso, Saretho i Kamuthe były poprzedzone wiarygodnymi informacjami i wywiadem organizacji publicznych, ale krajowe zespoły bezpieczeństwa nie zadziałały tak jak powinny”.

Autor: Samuel Smith

Źródło: The Christian Post

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button