Ze świata

Kanadyjska ambasada w Jerozolimie? Kandydat na premiera chce umocnić sojusz Kanady z Izraelem

Jerozolima

Erin O’Toole, członek kanadyjskiego parlamentu, który ubiega się o urząd kolejnego premiera kraju, obiecał, że jeśli zostanie wybrany, przeniesie ambasadę Kanady z Tel Awiwu do Jerozolimy.

„Jestem dumnym konserwatystą i mocno wierzę w pryncypialne podejście do polityki zagranicznej – takie, które buduje na naszych wartościach i interesach jako kraju. To podejście uczyniło mnie zdecydowanym i silnym przyjacielem Izraela” – mówi O’Toole na nagraniu video na swojej oficjalnej stronie na Facebook’u.

O’Toole stwierdził, że Kanada „osłabiła” swoje poparcie dla Izraela pod kierownictwem obecnego premiera Justina Trudeau, i że chce odwrócić tę sytuację.

„Jerozolima to wieczna stolica narodu żydowskiego, a współczesna obecność [organów państwowych] na jej obszarze tylko to cementuje. Knesset, Sąd Najwyższy i ministerstwo spraw zagranicznych znajdują się w zachodniej Jerozolimie” – powiedział O’Toole.

Ustawodawca oznajmił, że chce zwiększyć współpracę z Izraelem i popiera pokojowe rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

„Popieramy dwu-państwowe rozwiązanie, ale to nas nie powstrzymuje, by robić coś więcej razem z naszym przyjacielem i sojusznikiem, Izraelem” – wyjaśnił.

O’Toole nakreślił część stanowiska Partii Konserwatywnej, uznającego Jerozolimę za stolicę Izraela.

„Zainicjowałem tę politykę jako minister spraw zagranicznych w gabinecie cieni i byłem ogromnie dumny, gdy nasza partia przytłaczającą większością przyjęła to stanowisko podczas naszej konwencji w Halifaksie” – powiedział.

O’Toole oskarża Trudeau o zmianę postawy i postrzeganie Kanady jako „kraju neutralnego” w społeczności międzynarodowej; mówi jednak, że będzie bronić i wspierać sojuszników Kanady, jeśli zostanie jej następnym premierem.

Autor: Emily Jones

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button