Ze świata

Jerozolima: znaleziono rzadką monetę z czasów powstania Żydów przeciw Rzymowi

Moneta z napisem „Jerozolima”. Zdjęcie: Koby Harati, Archiwum Miasta Dawida

JEROZOLIMA. Podczas prac wykopaliskowych na terenie jerozolimskiego Starego Miasta, odkryto rzadką monetę sprzed około 2 tysięcy lat, pochodzącą z okresu żydowskiego powstania przeciwko Rzymianom.

W poniedziałek 11 maja odkrycie ogłosił rządowy organ ds. starożytności Israel Antiquities Authority (IAA), by uczcić żydowskie święto Lag B’Omer (33. dzień „liczenia omeru”). Eksperci twierdzą, że moneta z brązu pochodzi z okresu powstania Bar-Kochby w latach 132-135 A.D. – ostatniego z trzech głównych aktów zbrojnych Żydów przeciwko imperium rzymskiemu.

Na jednej stronie monety widać kiść winogron i napis „Drugi rok wolności Jerozolimy”, odnoszący się do czasów starożytnej Jerozolimy. Na drugiej stronie jest drzewo palmowe i napis „Jerozolima”.

Archeolodzy od lat odkrywają powstańcze monety podobne do obecnej, śledząc przebieg historii powstania Bar-Kochby. Są na nich wizerunki Świątyni, trąb i harf wraz z napisami: „Odzyskanie Izraela” i „Wolność Izraela”.

Moneta zaprezentowana w poniedziałek to jedyna z tamtego okresu odkryta w stolicy Izraela, na której widnieje napis „Jerozolima”.

„Znalezienie w Jerozolimie monety z nazwą miasta było dla mnie bardzo ekscytujące” – powiedział Moran Hagbi, dyrektor prac wykopaliskowych IAA.

Archeolodzy zastanawiają się, jak moneta znalazła się w Jerozolimie, skoro żydowscy powstańcy nigdy nie dostali się do starożytnego miasta, będącego w tamtym czasie w rękach Rzymian.

Eksperci sądzą, że jeden z żołnierzy służących w rzymskim Dziesiątym Legionie w pobliżu Wzgórza Świątynnego znalazł monetę i zabrał ją ze sobą do Jerozolimy po pokonaniu żydowskich buntowników.

„Powstanie Bar-Kochby dało [Żydom] przewagę nad Rzymianami, którzy musieli sprowadzić więcej sił z obszaru imperium rzymskiego” – powiedział Hagbi.

„Po stłumieniu powstania, żołnierze z tych jednostek wrócili do swoich baz i zabrali ze sobą te monety. Skąd o tym wiemy? Około 20 monet znaleziono w Europie w miejscach, które wiązane są z Legionami Rzymskimi; właśnie w takich miejscach je odkryto. Bardzo możliwe, że rzymski żołnierz z Dziesiątego Legionu przyniósł tutaj tę monetę jako pamiątkę z powstania” – wyjaśnił Hagbi.

Autor: Emily Jones

Źródło: CBN News

Inne
Jerozolima: Wykopano odważnik z inskrypcją sprzed 3 tys. lat

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button