Wieści wydawnicze

Jednozadaniowość – Devora Zack

Jednozadaniowość - Devora ZackTwój umysł nie może być w dwóch miejscach jednocześnie. Zbyt wielu z nas popadło w uzależnienie od popularnego, kuszącego i niebezpiecznego narkotyku, jakim jest wielozadaniowość. Devora Zack też mu uległa, lecz go przezwyciężyła i stała się bardziej efektywna. Ty też możesz to zrobić.

Zack porządkuje dowody naukowe z zakresu funkcjonowania układu nerwowego, aby dowieść, że naprawdę nie możesz robić kilku rzeczy naraz – jest to po prostu iluzja. Lepiej dać sobie radę z mnóstwem informacji i zakłóceń, które dziś nas bombardują.

Ta książka wyjaśnia dokładnie, jak oczyścić i uspokoić umysł, jak ułożyć swój plan i uporządkować otoczenie, aby łagodnie, lecz zdecydowanie poradzić sobie z wymaganiami, jakie stawiają nam ludzie, i zrealizować pomyślnie swoje zadania – jedno po drugim, a przez to być o wiele bardziej produktywnym. Jednozadaniowość jest sekretem do osiągnięcia sukcesu i zdrowia psychicznego.

„Nie pozwól, aby zwiódł cię łagodny ton Zack – Jednozadaniowość jest książką opartą na poważnych badaniach naukowych, a pragmatyczne rady w niej zawarte mogą rzeczywiście zmienić twoją pracę i życie”.
David Bach, dziewięciokrotnie umieszczany na liście najpoczytniejszych autorów według „New York Timesa”, autor Automatic Milionaire oraz Smart Women Finish Rich

„Jednozadaniowość może dosłownie podwoić twoją produktywność i z dnia na dzień twoje osiągnięcia. Może to być teraz najważniejsza książka w twoim osobistym procesie zarządzania”.
Brian Tracy, autor bestselleru Eat That Frog

„Ta książka może ocalić twoje życie. Wielozadaniowość jest fatalnym zakłóceniem, które może zrujnować twoje zdrowie, twoje relacje i twoją pracę. Teraz jest lekarstwo: Jednozadaniowość. Przeczytaj tę ogromnie wciągającą, napisaną z humorem i nie-zwykle praktyczną książkę. Będziesz zadowolony, gdy to zrobisz”.
Jim Kouzes, współautor bestselleru The Leadership Challenge

„Byłem członkiem parlamentu, dyrektorem wykonawczym i konsultantem. Doświadczyłem stresu towarzyszącego wielozadaniowości i jestem wdzięczny Devorze Zack za wspaniałą książkę o jednozadaniowości”.
dr Walter McLean, były sekretarz stanu, Kanada

O autorce
Devora Zack – prezes firmy Only Connect Colsulting, Inc., świadczy specjalistyczne usługi w zakresie konsultingu i coachingu. Przeprowadziła szkolenia dla ponad stu firm, między innymi dla Departamentu Edukacji Stanów Zjednoczonych, Cornell University, Smithsonian Institution, SAIC, America Online oraz dla Biura patentów i znaków handlowych USA.

Informacje techniczne
Oprawa: miękka
Ilość stron: 192
Format (wymiary): A5
ISBN: 978-83-63488-62-8
Przekład (tłumacz): Ryszard Zajączkowski
Redakcja i korekta: Joanna Zalewska
Opracowanie graficzne: RED Paweł Brankiewicz
Skład i łamanie: RED Paweł Brankiewicz
Tytuł oryginału: Singletasking. Get More Done – One Thing at a Time

Wydawca: Oficyna Wydawnicza Logos

Fragment

Czy zdarza ci się spojrzeć na zegar pod koniec dnia i zastanawiać się, gdzie podział się czas? Czy jesteś nieustannie zajęty, a mimo to brak ci poczucia, że odniosłeś sukces? Czy twoja lista zadań do wykonania wciąż się wydłuża, zamiast się kurczyć, pomimo twoich usilnych starań?

Powiedz, proszę, że ten problem nie dotyczy wyłącznie mnie.

W trakcie badań poprzedzających napisanie książki o jednozadaniowości rozmawiałam z setkami osób. Reakcja większości z nich brzmiała: „Potrzebuję tego!” lub ewentualnie: „Mój współpracownik/ małżonek/ przyjaciel/ szef/ pracownik tego potrzebuje!”. A jednak pomysł porzucenia wielozadaniowości okazuje się być zaskakująco kontrowersyjny. Gwałtowność reakcji przypominała mi sposób, w jaki niektórzy ludzie ożywiają się, dyskutując o polityce czy religii. Część osób odczuwała wściekłość, nie chcąc pogodzić się z tym, że jednozadaniowość może być w najmniejszym choć stopniu prawdopodobna.

Wielozadaniowość jest głęboko zakorzenionym kulturowym wymaganiem, nieodłącznym elementem naszych czasów. Zastanówcie się chwilę nad następującą reakcją na moją sugestię, że istnieje wiarygodne i lepsze rozwiązanie niż wielozadaniowość: „Podoba mi się pomysł jednozadaniowości, ale obawiam się, że to nie dla mnie. Szczerze mówiąc, jednozadaniowość brzmi jak luksus i to taki, na który ludzie biznesu z reguły nie są w stanie sobie pozwolić. Czy nie brzmi to świetnie, by koncentrować się na jednym zadaniu w danej chwili? Jasne! Ale czy będę miał czas na sen? Wątpię.

Udowodnij, proszę, że jestem w błędzie!”. Zgoda. Udowodnię. Lubię wyzwania. Jednozadaniowość nie jest luksusem; jest koniecznością. Jesteś w stanie osiągnąć dużo więcej, zajmując się jedną rzeczą w danej chwili, a dodatkowo cieszyć się dobrym snem. W gruncie rzeczy większa ilość czasu na wypoczynek jest zarówno wynikiem, jak i jedną z przyczyn życia zgodnego z regułami jednozadaniowości.

Moja praca nad książką spotkała się też z komentarzami w rodzaju:

„Jestem wielozadaniowy przez cały czas. Muszę być. W przeciwnym razie nic by mi się nie udało. Funkcjonowanie bez tego nie jest możliwe”. Zaproponowanie alternatywnego rozwiązania dla istniejącej normy społecznej nigdy nie należało do łatwych. Galileusz żył w czasach, kiedy Ziemię powszechnie uważano za centrum Wszechświata. Zakwestionował to twierdzenie, wysuwając śmiałą tezę, że planety – łącznie z Ziemią – krążą wokół Słońca. W rezultacie zainteresowała się nim Święta Inkwizycja, która uznała go za winnego herezji i umieściła w areszcie domowym. Zgroza.

Stwierdzenie, że wielozadaniowość ma wielu zwolenników, jest zwykłym niedopowiedzeniem. Kiedy mówię, że jest to zwykła iluzja – no cóż, powiedzmy wprost, każdy uzna to za herezję. Nigdy już nie pozwolą mi pracować w tym mieście jako konsultant! Kiedy dysydent decyduje się pójść pod prąd, wszystkie komponenty jego teorii muszą być na swoim miejscu. Po pierwsze, musimy naprawdę szczerze wierzyć w to, za czym się opowiadamy. Po drugie, nie wolno nam zatrzymywać wyłącznie dla siebie tego, o czym wiemy, że jest prawdą. A zatem, moi przyjaciele, przedstawiam wam zasadę jednozadaniowości:

Zrobisz więcej, zajmując się jednorazowo jedną rzeczą.

Przypomnij sobie sytuację, kiedy coś liczyłeś – pieniądze, przedmioty, uderzenia serca lub dowody uznania – i nagle byłeś już myślami gdzieś indziej i musiałeś zaczynać od początku.

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button