Ze świata

„Jawny antysemityzm”: ukraiński zwierzchnik policji żąda listy Żydów z Kołomyi

żydziUkraińska Policja Państwowa wszczęła dochodzenie, gdy wysokiej rangi funkcjonariusz policji polecił dostarczyć listę wszystkich religijnych Żydów z Kołomyi.

Pismo datowane na 18 lutego 2020 roku podpisał Michailo Bank, szef jednostki zwalczającej przestępczość zorganizowaną.

„Proszę o dostarczenie poniższych informacji dotyczących ortodoksyjnej, religijnej społeczności żydowskiej w Kołomyi, mianowicie: statut organizacji, listę członków żydowskiej społeczności żydowskiej ze wskazaniem danych, telefonów komórkowych i miejsc ich zamieszkania” – zacytował żądanie Edward Dolinsky, dyrektor generalny Ukraińskiej Komisji Żydowskiej.

„Wyjaśniono to jako walkę przeciwko międzypaństwowym gangom przestępczym” – powiedział Dolinsky po opublikowaniu pisma na Twitterze.

Wydział Ukraińskiej Policji Państwowej zażądał od społeczności żydowskiej w Kołomyi dostarczenia na policję listy wszystkich Żydów wraz z adresami i telefonami komórkowymi oraz listy żydowskich studentów szkół wyższych z adresami i telefonami. Wyjaśniono to jako walkę przeciwko międzypaństwowym gangom przestępczym. Edward Dolinsky (@edolinsky) 10 maja 2020

Lider społeczności żydowskiej, Jakob Zalichker, odmówił dostarczenia wymaganych informacji i powiedział, że zastosuje się do polecenia tylko w przypadku otrzymania nakazu sądowego.

Po interwencji izraelskiego ambasadora Joela Liona, ukraińskie siły policyjne wszczęły dochodzenie w sprawie działań Banka.

„To kompletna hańba i jawny antysemityzm” – powiedział Dolinsky w wypowiedzi dla Jewish Telegraphic Agency. „Szczególnie niebezpieczne, że musimy zwalczać działania dokonywane przez samą agencję ochrony porządku publicznego”.

Raport wydany w zeszłym roku przez Anti-Defamation League (Liga Przeciwko Zniesławieniom) ujawnił, że 46 procent Ukraińców posiada „groźne i dominujące” antysemickie nastawienie wobec Żydów.

Autor: Emily Jones

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button