RóżneZe świata

Jak prawnik może zostać mordercą

Timothy, lokalny misjonarz z Afryki Wschodniej, pyta w rozmowie z Livenetem: «Jak ktoś, kto powinien być dobrym prawnikiem, może zostać zabójcą?» . Ale on widzi w tym regionie także nadzieję: « Wiele dzieje się dobrych rzeczy – to motywuje bardziej niż dawnej.»

«Afryka Wschodnia obejmuje kilka krajów, w tym Ugandę, Kenię, Somalię, Tanzanię, Rwandę, Burundi i Komory. Kraje te zmagają się z różnymi wyzwaniami gospodarczymi i politycznymi ale to co jest często ignorowane, to wolność wyznania.» Nietolerancja religijna jest ogromna, wyjaśnia Timothy, który pochodzi z Afryki Wschodniej i pracuje jako lokalny misjonarz (Imię zmieniona ze względów bezpieczeństwa).

«Islam oprócz swojej religii nie toleruje żadnej innej. Widzimy to szczególnie w północno-wschodniej Kenii, Somalii i niektórych częściach Tanzanii. Wraz ze wzrostem liczby ludności rosną także ataki na chrześcijańskie obiekty oraz na samych chrześcijan».

«Terroryzm z powodu biedy i dyskryminacji”? Nieprawda!»

Mniejszości muzułmańskie uważają, że są we wschodniej Kenii i Tanzanii dyskryminowane.
«W ten sposób usprawiedliwiają terror co nie jest zgodne z prawdą. Widzimy, że ludzie którzy stoją za atakami są bogaci. Stać ich aby kupić sobie auto, piękny dom, wynająć pokój w hotelu czy na podróże. Mają pieniądze».

Innym wysuwanym argumentem jest rzekome ubóstwo, które prowadzi do fundamentalizmu.
«Ale przecież ataki terrorystyczne powodują osłabienie lokalnej gospodarki. Hotele są zamykane a biznes słabnie więc to tylko pogarsza sytuację».

Często ludzie dobrze wykształceni są odpowiedzialni za ataki terrorystyczne. « Mężczyzna stojący za atakami w Garrisa był z wykształcenia prawnikiem. Jak ludzie, którzy mają dobrą pracę czy ktoś kto powinien być dobrym prawnikiem, może stać się mordercą? Przyczyna jest zupełnie inna».

Nauczyciele protestują

Somalia stała się krajem w którym rozwój jest praktycznie nie możliwy. Przez ataki somalijskich terrorystów wschodnia Kenia cofa się szczególnie w edukacji. « Nauczyciele nie mogą swobodnie wykonywać swojego zawodu. Czują się zagrożeni przez swoich uczniów i studentów.
Niektóre rzeczy nie mogą być tam nauczane”, podsumowuje» Timothy.

W stolicy Nairobi nauczyciele protestowali, ponieważ nie chcieli być przenoszeni na ten obszar.

Wspólnoty wzrastają

Ale jest też inna strona tego regionu: «Są też dobre wiadomości i nie wstydzimy się Ewangelii.
Są ludzie, którzy głoszą Słowo Boże. My się nie boimy. Idziemy tam, gdzie Pan każe nam iść», wyjaśnia Timothy. Kościoły są coraz silniejsze, «nie zanikają» .

Bóg, który mówi, że buduje swój kościół, «buduje swój kościół». Dociera do nas wiele dobrych historii od kobiet i dzieci zwracających się do Chrystusa «i którzy płacą najwyższą cenę».

«Pan czyni wiele dobrych rzeczy»

«Za tymi ciemnymi chmurami, jest wiele dobrych rzeczy, które czyni Pan. Widzimy ludzi, którzy przebaczają tym, którzy zabili ich krewnych i nadal głoszą ewangelię. Wiele dobra się dzieje – jest to bardziej zachęcające niż kiedykolwiek».

W lutym tamtego roku zmarł jeden z moich przyjaciół. Był Imamem ale nawrócił się do Jezusa Chrystusa i poprowadził także wielu innych muzułmanów do Jezusa, wielu zostało przez Niego uratowanych – żaden człowiek nie jest tak twardy, by nie mógł odnaleźć Jezusa.

Modlić się za prześladowców

Timothy wzywa chrześcijan na całym świecie, aby nauczyli się przebaczać swoim prześladowcom.
«Tak jak uczy nas Jezus. Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują».

«Czasami modlimy się za tych, którzy są prześladowani, aby im dodać odwagi.» To ważne. Są tacy, którzy cierpią z powodu trudności ekonomicznych. „Historia Pawła pokazuje to, że on sam później wyznał wiarę w Jezusa Chrystusa.” Ten jeden z największych przekazów, zachęca i pokazuje, że Ci którzy są prześladowcami, mogą sami stać się chrześcijanami. „To jeden z naszych najważniejszych punktów modlitewnych.”

Autor: Daniel Gerber
źródło: Livenet

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button