Ze świata

Izraelscy żołnierze i archeolodzy odkrywają wieżę strażniczą z czasów biblijnego króla Hiskiasza

W bazie wojskowej na południu Izraela odkryto niedawno wieżę strażniczą sprzed 2.700 lat, pochodzącą z czasów biblijnego króla Hiskiasza. Odkrycia dokonano w trakcie prac wykopaliskowych, w których uczestniczyli członkowie izraelskiej Dywizji Spadochronowej oraz rekruci jednostek desantowych, współpracujący z ekipą Izraelskiego Muzeum Archeologicznego (Israel Antiquities Authority). Ze względów bezpieczeństwa nie ujawniono faktycznej lokalizacji wykopalisk.

W czasach króla Hiskiasza i biblijnych proroków, żołnierze na wieżach strażniczych ostrzegali Izraelitów przed zbliżającymi się wrogami. Dzisiaj, Siły Obronne Izraela (SOI) nadal korzystają z podobnych wież.

„Uciekajcie, synowie Beniamina z Jeruzalemu, a w Tekoa zatrąbcie na rogu i wystawcie znak na Bet-Kerem, gdyż z północy grozi nieszczęście i wielkie zniszczenie!”. (Jeremiasza 6:1; BW)

Ogromna wieża strażnicza mierzyła u podstaw 5 x 3,5 metra, a niektóre z jej kamieni ważyły 8 ton. Wieża miała dwa piętra wysokości.

Żołnierze byli zaskoczeni odkryciem konstrukcji, zbudowanej na wzniesieniu zwróconym w kierunku wzgórz Hebronu, równiny Judzkiej oraz okolic Aszkelonu na izraelskim wybrzeżu.

„Strategiczna lokalizacja wieży służyła jako punkt obserwacyjny i ostrzegawczy przeciwko filistyńskiemu nieprzyjacielowi, którego jednym z miast był Aszkelon” – powiedzieli w oświadczeniu dyrektorzy prac wykopaliskowych z Izraelskiego Muzeum Archeologicznego, Sa’ar Ganor i Valdik Lifshitz. „W czasach pierwszej świątyni, Królestwo Judy budowało szereg wież i fortec jako punktów komunikacji, ostrzegania i sygnalizacji, by przekazywać wiadomości i informacje wywiadu terenowego”.

Hiskiasz był dwunastym królem Judy i panował w ósmym wieku przed Chrystusem.

Jego pierwszym czynem jako władcy było ponowne otwarcie bram żydowskiej świątyni w Jerozolimie i polecenie ich naprawy.

„Ta wieża to jeden z punktów obserwacyjnych, łączących duże miasta na tym obszarze, zlokalizowanych w obrębie Beit Mirsim (Mirsham), Tel Eton i Tel Lakisz” – wyjaśnili Ganor i Lifshitz. „W czasach starożytnych, w celu przekazywania wiadomości, za dnia zapalano latarnie dymne, a nocą latarnie świetlne. Możliwe, że odkryta właśnie wieża strażnicza jest jedną z tych, w których znajdowały się takie latarnie”.

Prace wykopaliskowe stanowiły część projektu prowadzonego przez Korpus Technologii i Konserwacji SOI o nazwie „Projekt Sił Obronnych dla natury – dowódcy biorą odpowiedzialność za swoje środowisko”, i były realizowane we współpracy z SOI, ministerstwem obrony, Towarzystwem Ochrony Natury w Izraelu, Muzeum Natury i Parków Izraela oraz Izraelskim Muzeum Archeologicznym.

„Pierwszy raz uczestniczyłem w pracach wykopaliskowych. Związek z tą ziemią oraz fakt, że w przeszłości byli tu żydowscy wojownicy, dał mi poczucie misji. Fakt istnienia też związku z obszarem, na którym prowadziliśmy nasze własne manewry wojskowe, dał nam poczucie, że dajemy coś w zamian” – powiedział drugi porucznik Roi Ofir (lat 21) z Rosz ha-Ajin, dowódca zespołu rekrutacyjnego w kompanii zwiadu Dywizji Spadochronowej.

W Biblii są wzmianki o stróżach, którzy mieszkali na wieżach strażniczych.

„Na twoich murach, Jeruzalem, postawiłem stróżów: przez cały dzień i przez całą noc nigdy nie umilkną. Wy, którzy wyznajecie Pana, nie milczcie!”. (Izajasza 62:6; BW)

John Waage

źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button

Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker