Ze świata

Izraelscy archeolodzy odnajdują starożytne przedmioty z czasów Ezdrasza i Nehemiasza

Pieczęć
Pieczęć wykonana z gliny z okresu perskiego. Źródło: Shai Halevy, Israel Antiquities Authority.

We wtorek Israel Antiquities Authority, grupa odpowiedzialna za wykopaliska i konserwację zabytków, ogłosiła, że odkryte zostały pozostałości ze zniszczenia Jerozolimy przez Babilończyków z czasów Ezdrasza i Nehemiasza.

Podczas prac na terenie parkingu Givati przy Mieście Dawida w Jerozolimie archeolodzy odnaleźli pieczęć i bullę wykorzystywane do podpisywania dokumentów i pojemników w starożytności. Dwa znaleziska odkryto obok gruzów po budowli, która została zniszczona w VI w. p.n.e. przez Babilończyków.

– Pomimo wielu prac przeprowadzonych w Jerozolimie jak dotąd znalezisk z okresu perskiego było bardzo mało, a w związku z tym nie mamy wielu informacji na temat tego, jak miasto wyglądało i jaka panowała w nim atmosfera w tamtym okresie – powiedzieli prof. Yuval Gadot z Wydziału Archeologii i Starożytnych Kultur Bliskiego Wschodu na Uniwersytecie w Tel Avivie i dr Yiftah Shalev z Israel Antiquities Authority.

Badacze stwierdzili, że znaleziska są bardzo rzadkie i ujawniają, jak bardzo zniszczona została Jerozolima w trakcie najazdu Babilończyków.

– Znalezienie znaku i pieczęci w Mieście Dawida sugeruje, że pomimo rozpaczliwej sytuacji, w jakiej znalazło się miasto po zniszczeniu, starano się przywrócić władze administracyjne, a mieszkańcy częściowo nadal korzystali ze zniszczonych budowli – wyjaśnili prof. Gadot i dr Shalev.

Odcisk pieczęci odnaleziono na dużym kawałku gliny, co sugeruje, że nie miał być przytwierdzony do dokumentu, lecz do czegoś większego, jakiegoś pojemnika lub słoja. Przedstawia wizerunek siedzącej na krześle osoby, przed którą znajdują się dwie kolumny.

Archeolodzy twierdzą, że ten styl jest charakterystyczny dla kultury babilońskiej. Osoba siedząca na krześle to najprawdopodobniej król, a kolumny mają zapewne przedstawiać babilońskich bogów Nabu i Marduka.

Pieczęć wykonana jest z dużego, lokalnie wyrabianego kawałka ceramiki.

Badacze odnaleźli także inne przedmioty, m.in. pęknięte ceramiczne naczynie ozdobione twarzą boga Besa.

– Odkrycie nowych znalezisk na zachodnim zboczu Miasta Dawida dużo mówi o strukturze miasta w czasie powrotu do Syjonu, okresu, który znamy głównie z literatury biblijnej (Księgi Ezdrasza i Nehemiasza) – powiedzieli badacze. – Brak znalezisk z tamtego okresu utrudniał zrozumienie statusu i wielkości miasta. Przedmioty z terenu parkingu Givati rzucają światło na proces odnawiania lokalnej administracji, w miejscu podobnym do tego, które istniało przed zniszczeniem Pierwszej Świątyni ok. 100 lat wcześniej.

Autor: Emily Jones

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button