Ze świata

Izraelscy archeolodzy odkryli w Galilei zamożną, starożytną osadę chrześcijańską

Galilea

Izraelscy archeolodzy twierdzą, że odkryli w Galilei starożytną osadę chrześcijańską, która prawdopodobnie uległa zniszczeniu w VII wieku w czasie najazdu Persów.

Israel Antiquities Authority (IAA) opublikowało efekty prac wykopaliskowych w czerwcowym wydaniu hebrajsko-języcznego magazynu naukowego „Atiqot”.

W 2007 roku, zespół badawczy pod kierownictwem archeologa IAA Gilada Cinamona odkrył w Pi Mazuva na północy Izraela pozostałości osady bizantyńskiej. Obszar nie został jeszcze całkowicie zbadany, jednak archeolodzy zdołali dotychczas znaleźć pozostałości po mieszkających tam chrześcijanach, w tym kompleksy zabudowań, mozaikową podłogę, konstrukcje krzyżowe i ikonografie.

„Wśród znalezionych obiektów jest krzyż z brązu, wapienne nadproże z kamienia ciosanego z wyrytym krzyżem oraz przedmioty ceramiczne datowane na VI – VII wiek n.e., obok wzorów lokalnych, obejmujące wiele importowanych, niektóre zdobione krzyżami” – donoszą badacze.

„Ciekawym znaleziskiem jest wysokiej jakości, kolorowa podłoga mozaikowa z VII wieku, ozdobiona motywami kwiatowymi, wizerunkami ludzi i zwierząt oraz dwoma fragmentarycznymi, greckimi napisami” – głosi raport. „Przedmioty znalezione na terenie wykopalisk wskazują na istnienie rolniczej osady chrześcijańskiej, prawdopodobnie zniszczonej podczas podboju obszaru przez Persów w 613 roku n.e.”.

W wypowiedzi dla Haaretz, Cinamon wyjaśnia, że mozaika o rozmiarach 16×16 stóp prawdopodobnie „zdobiła salon samodzielnej, miejskiej willi, będącej własnością bardzo bogatej rodziny”.

Badacze odkryli też arabsko-bizantyńskie monety, kamienie z wygrawerowanymi krzyżami i rzadki, brązowy odważnik z VI wieku. Odważnik jest kolejnym dowodem na to, że był to zamożny, chrześcijański obszar.

Haaretz podaje, że odkryta, chrześcijańska osada jest nieznana źródłom bizantyńskim, lecz za to wspomina o niej Jerozolimski Talmud, tj. zbiór notatek rabinicznych z IV i V wieku n.e.

„Na dzień dzisiejszy, ze źródeł chrześcijańskich nie mamy żadnych dokumentów o tej osadzie, choć wszystkie dowody wskazują na niemal całkowicie chrześcijańską populację” – powiedział Cinamon w wywiadzie dla Haaretz.

W latach 602 – 628 po Chrystusie trwała wojna między Cesarstwem Bizantyńskim a Imperium Neo-Perskim. Persowie, z pomocą żołnierzy żydowskich, prześladowanych przez bizantyńskich chrześcijan, najechali na współczesny Izrael i w 614 roku zajęli Jerozolimę.

Badacze mówią, że w tamtym czasie, na odkrytym obszarze było około 140 chrześcijańskich osad, a wiele z nich uległo zniszczeniu w czasie perskiej inwazji.

Autor: Emily Jones

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Informacja

Chcąc przeglądać strony serwisu zaakceptuj nasze ogłoszenia.