Ze świata

Izrael: Żydzi mesjańscy wygrywają w Sądzie Najwyższym

Jerozolima

W połowie czerwca, izraelski Wysoki Sąd Sprawiedliwości (Sąd Najwyższy) orzekł na korzyść kongregacji mesjańskiej, przyznając korzyści podatkowe zborowi Tiferet Yeshua (Chwała Jezusa). Jednak to zwycięstwo znacznie wykracza poza finanse.

To była długa batalia

Jak twierdzi były pastor zboru i jego obecny starszy Ron Cantor, społeczność Tiferet Yeshua już w 2013 roku zaczęła ubiegać się o obecny status ulg podatkowych, a jej zmagania trwały do dzisiaj.

Izraelczycy otrzymują 35 procent zwrotu podatkowego od darowizn na rzecz instytucji publicznych. Lecz w przeciwieństwie np. do USA, status organizacji uprawnionej do ulg podatkowych od otrzymanych darowizn musi być zatwierdzony w Knesecie przez Komitet Finansów.

W październiku zeszłego roku, Moshe Gafni, ówczesny zwierzchnik Komitetu Finansów, ultra-ortodoksyjny członek Knesetu i przeciwnik działań misyjnych (czyli osoba sprzeciwiająca się Żydom mesjańskim), odrzucił status Tiferet Yeshua jako organizacji uprawnionej do ulg podatkowych od darowizn. Miał nawet poparcie opozycji, kierowanej przez nowego ministra spraw zagranicznych Izraela, Yaira Lapida.

„Niestety wygląda na to, że jedynym, na co nasz rząd może się zgodzić, jest odmówienie podstawowych praw izraelskim Żydom mesjańskim” – powiedział Cantor.

Teraz Wysoki Sąd Sprawiedliwości odrzucił stanowisko Gafniego jako nielegalne

„Decyzja Komitetu Finansów była oparta na niewłaściwym założeniu o posiadaniu uprawnień, by brać pod uwagę zaangażowanie podmiotu non-profit w 'kontrowersyjną' działalność (…) Komitet przekroczył swoje uprawnienia. Osobiste emocje lub głęboka niezgoda też nie wystarczają, szczególnie, jeśli czyjaś działalność jest legalna (…) To szczególnie ważne dla organizacji zaangażowanych w usługi religijne, co jako takie już jest kontrowersyjne, oraz dla wolności religii i sumienia” – stwierdził sąd w orzeczeniu.

„Kryterium 'kontrowersji' umożliwia podejmowanie decyzji w oparciu o nieistotne względy, uprzedzenia, nierówność i arbitralność” – dodał inny sędzia.

W odpowiedzi na decyzję Wysokiego Sądu, Gafni stwierdził, że Komitet Finansów ustalił procedurę odmawiania statusu zwolnień podatkowych od darowizn „organizacjom misyjnym, które są przeciwko prawu, a członkowie zarówno koalicji, jak i opozycji ją potwierdzili”.

Zwierzchnik Komitetu powiedział też, że Wysoki Sąd nie powinien w przyszłości narzekać, „gdy będą walki o ograniczenie jego władzy”.

Obecne orzeczenie pojawia się zaledwie rok po naciskach rządu na lokalnego dostawcę telewizji kablowej, dotyczących rezygnacji z programu mesjańskiego o nazwie Shelanu.

Rada Transmisji Kablowej i Satelitarnej zawiesiła firmie HOT Cable licencję na dostarczanie Shelanu TV, hebrajskojęzycznego kanału GOD TV, z powodu zarzutów głoszenia Izraelczykom Ewangelii.

Chociaż ewangelizacja jest w Izraelu legalna, przewodniczący Rady, Asher Biton, oskarżył HOT Cable o błędne przedstawienie we wniosku licencyjnym treści i intencji Shelanu TV

„Kanał kieruje chrześcijańskie treści do Żydów, w przeciwieństwie do pierwotnego wniosku licencyjnego, w którym stwierdzono, że kanał jest przeznaczony dla chrześcijan” – powiedział w tamtym czasie Biton.

„Wiedzieliśmy, że to oznacza złamanie naszych swobód cywilnych, i byliśmy gotowi pójść do sądu” – powiedział Cantor. „Opierając się na decyzji z tego tygodnia, mielibyśmy wyraźne zwycięstwo”.

Cantor, który jest prezesem Shelanu TV, powiedział, że poszli jednak dalej.

„Dobra wiadomość jest taka, że ponownie pojawiliśmy się online z trzema godzinami, a dzięki mediom społecznościowym i naszej stronie internetowej docieramy teraz do znacznie większej liczby ludzi (dziesiątek tysięcy Izraelczyków!), niż kiedykolwiek dotarlibyśmy przy pomocy trudnego do odbioru kanału kablowego” – powiedział Cantor.

Po niedawnym zaprzysiężeniu w Izraelu nowego rządu, Gafni nie jest już zwierzchnikiem Komitetu Finansów i zasiada teraz w opozycji. I chociaż Żydzi mesjańscy nadal walczą o swoje prawa, Cantor mówi, że „kochają i modlą się” za ultra-ortodoksów.

„Po tym, przez co przeszliśmy w zeszłym roku z Shelanu TV, jestem ogromnie zachęcony, widząc, że mój rząd staje po stronie demokracji i wolności, w opozycji do tych, którzy chcieliby dążyć do ograniczenia słowa i praktyk religijnych własnych obywateli” – powiedział Cantor.

Autor: zespół CBN News
Źródło: CBN News

Inne: Chrześcijanie pomagają Żydom w imigracji do Izraela

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button