Ze świata

Izrael zgadza się na sprowadzenie kolejnych 400 etiopskich Żydów

Około 400 etiopskich Żydów ma niedługo znaleźć nowy dom w Izraelu.

etiopscy żydzi
Tysiące etiopskich Żydów zbiera się na święto Sigd w Jerozolimie. Zdjęcie: Jonathan Goff

To wynik zgody wydanej 9 lutego przez gabinet premiera Benjamina Netanjahu na przeniesienie setek etiopskich Żydów do ich biblijnej ojczyzny.

„Jestem dumny z faktu, że jako premier miałem przywilej sprowadzenia z Etiopii tysięcy naszych braci i sióstr, i oczywiście nadal zamierzamy to robić” – powiedział Netanjahu podczas posiedzenia gabinetu.

Netanjahu obiecał pomóc etiopskim imigrantom w pomyślnej asymilacji z izraelskim społeczeństwem i w walce z wszelkimi „przejawami rasizmu”, z jakimi mogą się spotkać.

Zwracając się do członków gabinetu, minister ds. Alija (żydowska imigracja do Izraela) i absorpcji, Yoav Galant, powiedział, że „około 40 lat temu, jako komandos, miał przywilej pomagać w sprowadzeniu z wybrzeża Sudanu pierwszych etiopskich Olim (imigrantów)”.

„Dzisiaj, jako ministerstwo ds. Alija i absorpcji, pracujemy nad sprowadzeniem pozostałych członków Falash Mura, którzy z powodu procesu wyborów, już od roku czekają w Etiopii. W Addis Abebie i Gondar czeka nie wiadomo na co 398 osób, które mogłyby teraz siedzieć w ośrodkach absorpcyjnych w Państwie Izrael” – powiedział Galant.

Falash Mura to nazwa nadana etiopskim Żydom, których przodkowie w XIX i XX wieku nawrócili się na chrześcijaństwo, wielu pod przymusem. Ponieważ Falash Mura nawrócili się na chrześcijaństwo, izraelskie ministerstwo spraw wewnętrznych nie uznaje ich za Żydów, w związku z czym, nie przyznaje im Prawa Powrotu.

Jeśli Falash Mura chcą wrócić do Izraela, muszą dostać specjalne pozwolenie rządu.

Kampania na rzecz Alija Etiopskich Żydów wydała oświadczenie, w którym pochwala decyzję gabinetu, ale „nie jest usatysfakcjonowana małą, ograniczoną liczbą imigrantów”.

„To absurd, że sprowadzenie z Etiopii 400 Żydów jest trudną i skomplikowaną procedurą, podczas gdy w Europie Wschodniej tysiące ludzi imigrują co miesiąc bez dokładnej kontroli” – głosi oświadczenie, zacytowane przez Israeli Media.

W 2018 roku, izraelski rząd przyjął plan pozwolenia na powrót do Państwa Izrael tysiącu Falash Mura. Szacuje się, że w Etiopii nadal żyje około 8 tysięcy członków tej społeczności.

Kampania na rzecz Alija Etiopskich Żydów poinformowała, że tylko 600 Falash Mura zostało sprowadzonych do Izraela, „dlatego w praktyce, to po prostu kontynuacja istniejącej decyzji”.

Kampania wezwała też rząd Netanjahu, by spełnił złożoną w 2015 roku obietnicę o sprowadzeniu do Izraela wszystkich etiopskich Żydów mieszkających w Addis Abebie i Gondar.

Obecnie, w Izraelu żyje około 140 tysięcy etiopskich Żydów.

Autor: Emily Jones

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Informacja

Chcąc przeglądać strony serwisu zaakceptuj nasze ogłoszenia.