Ze świata

Izrael w ogniu ze strony Gazy

W ciągu ostatnich dwóch tygodni różne organizacje terrorystyczne w Gazie wystrzeliły w izraelskich cywilów ponad 200 rakiet. Izrael odpowiedział na te ataki bombardowaniem infrastruktury terrorystycznej wewnątrz Gazy. Po tym jak Hamas odmówił zgody na uspokojenie sytuacji, Izrael w poniedziałek wieczorem zdecydował o wszczęciu operacji Solid Rock (zwana również operacją Protective Edge, ale Solid Rock jest bardziej dosłownym tłumaczeniem nazwy hebrajskiej). Od tego czasu nasiliły się ataki rakietowe i dotarły do izraelskich miast Tel Awiwu, Jerozolimy, a nawet do Hadery oddalonej o 110 km.

Miliony Izraelczyków są teraz pod ostrzałem rakiet skierowanych bezpośrednio na ich domy, szkoły, centra handlowe, przedszkola i miejsca pracy. Dźwięk syreny rozbrzmiewa za każdym razem, gdy na określony obszar geograficzny są kierowane rakiety i mieszkańcy mają od 15 sekund do kilku minut, aby znaleźć schronienie w zależności od tego, jak daleko mieszkają od Gazy. Miejsca do 40 kilometrów od Strefy Gazy znajdują się w stanie zagrożenia, co oznacza, że nie odbywają się zajęcia szkolne i nie ma zgromadzeń w miejscach publicznych. W miejscach bardziej oddalonych życie w miarę możliwości biegnie normalnie. W ciągu ostatnich 24 godzin w kierunku Izraela wystrzelono 160 rakiet. Izraelski system anty-rakietowy jak do tej pory zestrzelił 47 rakiet.

Hamas zagroził kilka dni temu, że otworzy „bramy piekielne”. Twierdzi, że przygotowywał się do obecnej kampanii od ostatniego większego konfliktu w listopadzie 2012 roku. W tym czasie znacznie powiększył swoje możliwości rakietowe i nabył wykonane w Syrii rakiety M302 Khaibar, które mogą przemieszczać się nawet 120 km i unieść głowicę ważąca blisko 200 kilo. Ich słabością jest dokładność, jak to zostało udowodnione w pierwszym wystrzale na wtorek. Ponadto Hamas próbuje przeprowadzać ataki lub porwania, dostając się do Izraela przez tunele i morze. Izrael już udaremnił kilka takich prób w trakcie pierwszego dnia operacji Solid Rock.

Odpowiedzią Izraela na deszcz rakiet były ataki powietrzne na infrastruktury terroru, kanały komunikacyjne, magazyny broni, podziemne wyrzutnie rakiet i celowe zabójstwa przywódców Hamasu. IDF (Siły Obronne Izraela) nadal ostrzegają mieszkańców zamieszkałych w budynkach wykorzystywanych przez Hamas jako magazyny broni, aby opuścili je i dokładają wszelkich starań, aby nie ranić niewinnych cywilów. Według palestyńskich źródeł arabskich, w atakach izraelskich w ostatnich kilku dniach zginęły 24 osoby.

We wtorek premier Benjamin Netanjahu powołał 40 000 żołnierzy rezerwistów do przygotowania się do najazdu na ziemie. W wydanym oświadczeniu Netanjahu powiedział: „Izrael nie jest chętny do wojny, ale bezpieczeństwo naszych obywateli to nasz priorytet”. Operacja Solid Rock ma na celu zakończyć zagrożenie rakietowe skierowane na izraelskich cywili, mocno uderzyć w Hamas i przywrócić spokój na południu, według ministra bezpieczeństwa wewnętrznego, Icchaka Aharonovitza. Operacja nie ma ograniczeń czasowych.

Copyright © 2014 Livets Ord, All rights reserved.

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button