Ze świata

Izrael: otwarcie kościołów w miejscu narodzin i zmartwychwstania Jezusa

JEROZOLIMA, Izrael. Po raz pierwszy od tygodni po zamknięciu w ramach walki z pandemią COVID-19, w Ziemi Świętej otwierają się najważniejsze dla chrześcijaństwa miejsca kultu.

We wtorek 26 maja otwarto Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem, która według tradycyjnych wierzeń zbudowana jest nad miejscem, w którym urodził się Jezus.

Wstęp ograniczono do 50 osób na raz, a wchodzący muszą nosić maseczki ochronne, zachowywać zasady społecznego dystansowania, nie mogą mieć żadnych objawów infekcji, ani niczego w kościele dotykać.

„Wszyscy mogą teraz wejść do kościoła i się modlić, tak jak chcą i jak przedtem, nie tylko wierzący z Betlejem, ale z całego świata. Kościół jest otwarty” – powiedział biskup Teofylaktos, duchowny Kościoła Prawosławnego.

W niedzielę 24 maja, zaledwie kilka kilometrów dalej otwarto dla odwiedzających Bazylikę Grobu Świętego w Jerozolimie.

Według wierzeń, Bazylika wznosi się na miejscu ukrzyżowania, pochówku i zmartwychwstania Jezusa.

Podobnie jak w przypadku Bazyliki Narodzenia Pańskiego, wstęp jest ograniczony do 50 osób na raz, a wchodzący muszą przestrzegać zasad społecznego dystansowania i unikać dotykania znajdujących się wewnątrz obiektów. Zwykle, kościół przyciąga tysiące wiernych, którzy zapalają świece, kłaniają się, całują i dotykają religijne przedmioty.

Przez dwa miesiące kościół był zamknięty dla odwiedzających, ale duchowni modlili się wewnątrz prywatnie.

Izrael stopniowo otwiera szkoły, rynki, sale gimnastyczne, miejsca kultu, centra handlowe, plaże i inne centra rozrywkowe.

W zeszłym tygodniu, na nabrzeżu w Tel Awiwie odbył się koncert, na którym zebrało się około 5 tysięcy osób. Obecne łagodzenie ograniczeń to wynik coraz niższego wskaźnika infekcji w kraju.

W Izraelu zanotowano ponad 16.700 przypadków zarażenia wirusem i około 200 zgonów.

Autonomia Palestyńska zgłosiła około 400 przypadków infekcji na obszarze Zachodniego Brzegu, w tym dwa zgony.

Autor: Emily Jones

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Informacja

Chcąc przeglądać strony serwisu zaakceptuj nasze ogłoszenia.