Ze świata

Izrael: Interesujące odkrycia archeologiczne (m.in. Sfinks, najstarszy tekst napisany alfabetem)

IzraelArcheolodzy w Izraelu odkryli niesamowite znalezisko w Tel Hazor – fragment starożytnego sfinksa. Znalezione palce ze stopą sfinksa zawierają hiroglificzne inskrypcje z imieniem Mycerinusa, który rządził Egiptem około 2500 lat p.n.e. i który był odpowiedzialny za budowę jednej z wielkich piramid w Gizie. Jest to jedyny sfinks tego króla odkryty gdziekolwiek na świecie – włączając Egipt. Prof. Amnon Ben-Tor oraz dr Sharon Zuckerman przewodzący wykopaliskami uważają, że sfinks ten pochodzi ze starożytnego miasta Heliopolis nieopodal współczesnego Kairu.

Następnym krokiem ze strony archeologów będzie próba

zrozumienia jak ów sfinks pojawił się w parku narodowym Tel Hazor w czasie panowania Mycerinusa, gdyż nie wiadomo nic o powiązaniach pomiędzy Egiptem i owym terenem w tamtym okresie. Spekuluje się, że sfinks mógłbyć sprowadzony do obecnego obszaru albo w czasie okresu Hyksos, plemienia Kananejczyków, którzy rządzili Egiptem około XVII-XVI wieku p.n.e., kiedy Kanaan pozostawał pod panowaniem Egiptu.

Na osiedlu Beit Hanina w północnej Jerozolimie odkryto starożytny trakt prowadzący z Jaffy do Jerozolimy datowany na okres rzymski (II-IV wiek n.e.). Szeroka droga była ograniczona z obu stron kamiennymi krawężnikami. Sama droga była zbudowana z dużych płaskich kamieni dopasowanych do siebie w sposób tworzący wygodną powierzchnię do chodzenia. Niektóre z tych kamieni były bardzo starte wskazując na intensywne użytkowanie, jakiemu ulegała ta droga, przez lata droga ta poddana była również licznym naprawom. Odcinek drogi odkryty w wykopaliskach w Beit Hanina jest częścią sieci dróg cesarstwa, które prowadziły do Jerozolimy z nizinnego wybrzeża. O drogach tych wiadomo zarówno ze źródeł historycznych jak i z wykopalisk archeologicznych. W czasach rzymskich te dwie główne arterie prowadziły z Jaffy do Jerozolimy. Jedna z dróg prowadzi przez Bet Horon a druga przez Szaar HaGai. Nowo odkryty segment należy do drogi Bet Horon. Droga zaczyna się w Jaffie i przebiega przez Lod, gdzie rozwidla się na dwa różne kierunki: do Szaar HaGai i drugi do Bet Horon przy Modiin wzdłuż szlaku, którym dzisiaj biegnie trasa szybkiego ruchu 443.

Izraelscy archeolodzy pracujący w sekcji Miasta Dawida w Jerozolimie odkryli

najstarszy tekst napisany alfabetem, który kiedykolwiek został znaleziony w tym mieście. Inskrypcja pojawia się na krawędzi dużego ceramicznego słoja, który został znaleziony na wysypisku używanym przez królów Dawida i Salomona, które to wysypisko wspierało ekspansję Jerozolimy w X w. p.n.e. Owa inskrypcja zapisana jest w języku proto-kananejskim, a jej znaczenie jest ciągle nieznane, choć najprawdopodobniej identyfikuje ona własciciela tego słoja. Prof. Szmuel Ahituv z Uniwersytegu Ben Guriona, specjalista od wczesnych języków podaje, że według przekazów proto-kananejski był używany od XVI do XII wieku p.n.e. a następnie zaniknął.

Znalezisko wskazuje, że przetrwał dłużej. Ahituv powiedział, że czasem skrypt jest czytany od prawej do lewej, czasem od lewej do prawej, a czasem pionowo, co sprawia, że przeczytanie go jest wyzwaniem. Pismo to dowodzi, że Jerozolimę zamieszkiwało ciągle wielu Jebuzytów, którzy używali pisanego języka swoich przodków w czasach dwóch najsłynniejszych królów izraelskich. „W Księdze Samuela pisarz króla Dawida był nazwany Szisza lub Szasza, a to nie jest imię hebrajskie”, powiedział Ahituv. Według archeologa Eilata Mazara często sprawowali oni ważne pozycje w tym czasie. Poprzedni najstarszy skrypt znaleziony w Jerozolimie, w języku hebrajskim, pochodził z okresu króla Hiskiasza pod koniec VIII wieku p.n.e.

za Word of Life w Izraelu

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button