Różne

Izrael & Hamas: skrzywione porównania?

W miarę nasilania się konfliktu w okolicach Strefy Gazy, nasila się on również w mediach i na arenie politycznej. Zgodnie z ugruntowanym wzorem, zachodnie media będą wkrótce wypełnione relacjami na temat śmierci niewinnych mieszkańców Gazy i będą oskarżać Izrael o niewspółmierne użycie siły, zbiorowe kary i ataki na niemilitarne cele. Potępienia izraelskich operacji już zaczęło się od Kairu i Ammanu, a inni, w tym ONZ, wkrótce za nimi podażą.

Media rozpoczną dokonywanie porównań między obu stronami, w tym liczby ofiar śmiertelnych w celu przedstawienia Izraela jako nikczemnika, jednocześnie odmawiając potępienia terrorystów w Strefie Gazy. Kiedy to się stanie, ważne jest, aby znać prawidłową kolejność faktów. Oto kilka przydatnych uwag:

 1. Hamas jest organizacją terrorystyczną z jednym wyraźnym celem – zniszczyć Izrael. Celem Hamasu są cywile – cele izraelskie to cele militarne. Oznacza to, że mała liczba mieszkańców Gazy jest zagrożona, natomiast miliony Izraelczyków są żywymi celami. Fakt, że możliwości
 2. Hamasu nie pozwalają im wypełniać ich zamiarów i dlatego niewielu Izraelczyków zostaje zabitych nie sprawia, że Hamas jest lepszy lub bardziej moralny niż Izrael – jak media nieśmiało sugerują.
 3. Izrael zainwestował miliardy szekli w budowę schronów i systemów anty-rakietowych; jego armia pracuje przez całą dobę aby udaremnić ataki, zanim zostaną jeszcze wszczęte; ochrona życia cywilów jest priorytetem.
 4. Hamas nie zrobił nic, aby zapewnić schronienie dla swoich mieszkańców, a wręcz przeciwnie, używa budynków cywilnych, takich jak rezydencje, meczety, szkoły i szpitale, jako swoich kwater, magazynów broni i miejsc dla wyrzutni rakiet. Dla Hamasu życie cywilów jest bez znaczenia, jeżeli może być użyte do celów propagandowych. (Druga strona tego medalu jest taka, że IDF nie celują w ludność cywilną, schrony są rzadziej używane niż w Izraelu – ale to zasługa Izraela, a nie Hamasu.)
 5. Hamas zainwestował miliony, może nawet miliardy w budowę podziemnych schronów dla swoich bojowników i poprawę swoich zdolności rakietowych, aby mogli zabić więcej Izraelczyków.
 6. Izrael jest stroną robiącą najwięcej, by ochronić ludność cywilną w Gazie. Robią to za pomocą najnowszej technologii broni, stale poprawiając dokładność poprzez wysyłanie ostrzeżeń do obszarów, które będą atakowane, a przez przerywanie misji, jeśli cywile są w okolicy.
 7. Na podstawie wcześniejszych doświadczeń, Hamas wykorzysta kłamstwa, aby przedstawić Izrael jako czarny charakter; już zaczęli publikować zdjęcia rzekomych zniszczeń w Gazie – są to zniszczenia z Iraku i Syrii.
 8. Nie wszyscy zabici w Gazie zostali zabici przez IDF. Około 30% rakiet terrorystycznych, może więcej, spada wewnątrz samej Strefy. W ostatnim konflikcie twierdzono, że dzieci zabite przez ich własne rakiety zostały zabite przez Izrael. Oświadczeniom Hamasu nigdy nie można ślepo ufać.
 9. Hamas często zawyża liczbę zabitych i rannych i dolicza także swoich własnych wojowników jako cywili, aby wzbudzić współczucie.
 10. Gaza jest wypełniona materiałami wybuchowymi, które mają być użyte przez grupy terrorystyczne, a ludzie często giną w wypadkach podczas ich obsługi. Gdy Izrael celuje w magazyny broni, czasami prowadzi to do wtórnego wybuchu. Hamas jest odpowiedzialny za szkody i ewentualne wypadki spowodowane przez takie wybuchy, ponieważ umieszczają je w dzielnicach mieszkalnych.
 11. Izrael, jak każdy inny naród, ma pełne prawo do zrobienia tego, co jest potrzebne do zakończenia ataków na swoich cywilów; w tym odcięcia dopływu gazu i energii elektrycznej do Gazy. Twierdzenia o zbiorowej karze są pomyłką, ponieważ Gaza to terytorium wroga, a Hamas został wybrany, by tam rządzić. Można powiedzieć, że to Hamas wykorzystuje zbiorową karę w kierowaniu ataków w izraelskich cywilów.
 12. Izrael przestrzega w walce konwencji międzynarodowych – Hamas wcale o to nie dba.

Ci, którzy potępiają Izrael za operacje Solid Rock nie są wiarygodni w swojej krytyce, chyba że mogą zaproponować alternatywę i realistyczny sposób działania, który doprowadzi do natychmiastowego zatrzymania ataków rakietowych.

Copyright © 2014 Livets Ord, All rights reserved.

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker