Ze świata

Izrael: budowla z okresu Drugiej Świątyni na nowym szlaku w Tunelach Ściany Płaczu

New Western Wall Tunnel Route

Nowy szlak, otwierany wkrótce dla zwiedzających w Tunelach Ściany Płaczu w Jerozolimie, ujawnia jeden z „najbardziej wspaniałych budynków publicznych z okresu Drugiej Świątyni” – przekazały w czwartek 8 lipca Israel Antiquities Authority (IAA) i fundacja Western Wall Heritage.

Nowy szlak

„To ekscytujące, że możemy pokazać tak wspaniałą strukturę z okresu Drugiej Świątyni w czasie, gdy opłakujemy zniszczenie Jerozolimy i modlimy się o jej odnowę” – powiedział Mordechai Soli Eliav, przewodniczący fundacji Western Wall Heritage.

Podziemne pomieszczenia znajdują się niecałe 30 metrów od Wzgórza Świątynnego.

„Te komnaty są częścią nowej trasy w Tunelach Ściany Płaczu, na której odwiedzający zobaczą fascynujące znaleziska i po raz pierwszy przejdą cały szlak wśród pozostałości z okresu Drugiej Świątyni, ilustrujących złożoność żydowskiego życia w Jerozolimie między okresem panowania Hasmoneuszy i Rzymian” – wyjaśnił Eliav.

„Niewiarygodnie jest widzieć tutaj to nowe odkrycie” – powiedziała Yohanna Bisraor z fundacji Western Wall Heritage.

’Pod tym sklepieniem coś jest’

„Piętnaście lat temu, gdy zaczęłam tu oprowadzać wycieczki, stałam nad tym miejscem i mówiłam: 'Pod tym sklepieniem coś jest’. Teraz jesteśmy wewnątrz tego 'czegoś'” – powiedziała Bisraor w rozmowie z CBN News.

Pierwszą komnatę odkrył i udokumentował w XIX wieku brytyjski archeolog Charles Warren. Później różni archeolodzy poszli w jego ślady, prowadząc wykopaliska na tym obszarze. Teraz, gdy prace wykopaliskowe są zakończone, archeolodzy twierdzą, że obszar obejmował dwie „identyczne, wspaniałe izby”, połączone korytarzem, na którym znajdowała się rozbudowana fontanna.

„Zbudowano je około 20-30 roku n.e. Budynek, który najwyraźniej stał wzdłuż ulicy prowadzącej na Wzgórze Świątynne, był używany do celów publicznych; mógł być nawet budynkiem rady miejskiej, w którym przyjmowano ważnych dygnitarzy przed wejściem do zabudowań świątyni i na Wzgórze Świątynne” – powiedziała dr Shlomit Weksler-Bdolach, dyrektor wykopalisk IAA.

Chociaż budynek mógł znajdować się tam w czasach Jezusa, jest mało prawdopodobne, by Jezus w nim gościł.

„Jeśli Jezus był w tamtym czasie gościem radców miejskich w Jerozolimie, mógł [tam być]” – powiedziała CBN News Weksler-Bdolach. „Budynek był miejscem, w którym przyjmowano elitę, więc kto wie. Nie jestem pewna, czy uważano Go za tak zaszczytną osobę, ale kto wie. Wszystko jest możliwe”.

Budynek był ozdobiony w stylu typowym dla architektury z okresu Drugiej Świątyni

Według Weksler-Bdolach, jedyną inną budowlą ozdobioną w tym samym stylu, znajdującą się w tym czasie w Jerozolimie, było samo Wzgórze Świątynne. Ale jest jeszcze coś: wewnętrzna fontanna i zbiornik w przejściu łączącym obie komnaty.

„W centrum każdej głowicy jest otwór. W otworze umieszczono główną rurę, przez którą wypływała woda” – powiedziała. „To fontanna należąca do bardzo okazałego budynku, więc możliwe, że przepływ wody był kontrolowany. Gdy pojawiali się goście, na których chciano zrobić wrażenie, otwierano zawór. Gdy nikogo nie było, przepływ zamykano”.

Zdaniem archeologów, w którymś momencie drugie pomieszczenie przerobiono na wielką mykwę, czyli zbiornik do kąpieli rytualnych – być może największy w Jerozolimie.

Tunele Ściany Płaczu biegną wzdłuż Ściany Płaczu, zachowanego muru Wzgórza Świątynnego z okresu Drugiej Świątyni, z czasów Jezusa sprzed 2 tysięcy lat.

„Nowy szlak daje lepsze zrozumienie złożonego i ważnego miejsca, znanego jako Tunele Ściany Płaczu, jednocześnie podkreślając rozmiary wspaniałej budowli” – powiedział Shachar Puni, architekt wydziału konserwacji IAA.

„Tworzy nową trasę dla odwiedzających, która przechodzi przez budynek i prowadzi do przestronnego kompleksu u podnóża Łuku Wilsona (jednego z mostów prowadzących na Wzgórze Świątynne)” – dodał Puni.

Autor: Julie Stahl
Źródło: CBN News

Podobne: Izraelscy archeolodzy znajdują napis „Chrystus, narodzony z Marii”

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button