Ze świata

Izrael: Archeolodzy odkrywają na pustyni rzadki napis sprzed 1700 lat i kościół

JEROZOLIMA, Izrael – Niemieccy i izraelscy naukowcy odkryli liczący 1.700 lat kamień z nazwą miasta, na miejscu którego mogło znajdować się starożytne miasto biblijne.

Grecki napis odnosi się do miasta Elusa (po hebrajsku Halutza) i został odkryty podczas prac wykopaliskowych w Parku Narodowym Halutza na pustyni Negew.

„Nazwa miasta Elusa pojawia się w wielu historycznych dokumentach i kontekstach, w tym na mozaikowej mapie z Madaby, na papirusach z Nessana i w innych historycznych źródłach. Jednak dopiero pierwszy raz odkryto ją na samym obszarze miasta. Napis wymienia kilku Cezarów tetrarchii, co pozwala datować go na około 300 rok n.e.” – powiedział przedstawiciel Israel Antiquities Authority (Izraelskie Muzeum Archeologiczne) w środowym komunikacie prasowym.

Elusa to obszar wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To także jedno z dwóch możliwych lokalizacji biblijnego miasta Syklag.

Syklag wspomniane jest w Księdze Rodzaju, Księdze Jozuego i Księdze Samuela. Król Dawid ponoć otrzymał je od filistyńskiego króla Akisza.

Według Izraelskiego Muzeum Archeologicznego, Elusa została założona pod koniec IV w. p.n.e. i była ważną stacją na starożytnym Szlaku Kadzidlanym między Petrą i Gazą. W ciągu lat miasto się rozwijało, osiągając swój szczyt w epoce bizantyjskiej w okresie od IV w. n.e. do połowy VI w. n.e.

Dr Tali Erickson-Gini, archeolog, która pracowała nad projektem, stwierdziła, że za rozkwit całego obszaru w dużej mierze odpowiadało wino.

„Eksport wysokiej jakości wina z wyżyn Negewu w okresie bizantyjskim odpowiadał za dobrobyt ekonomiczny, który wywarł wpływ na cały region” – powiedziała.

Kiedyś Elusa była także znaczącym miejscem dla chrześcijan.

„Elusa była też ważną stacją na szlaku, z którego chrześcijanie korzystali w drodze do Świętej Katarzyny w Synaju Południowym i z powrotem, i jako taka, była odwiedzana przez wielu zagranicznych podróżników. Miejsce to najwyraźniej przestało istnieć pod koniec VII w. n.e., jednak jego nazwa zachowała się lokalnie w arabskiej nazwie jego ruin: 'el-Khalassa'”.

W pobliżu obszaru, na którym znaleziono napis, zespół badaczy odkrył też bizantyjski kościół i łaźnię.

Kościół ma 40 metrów długości (około 130 stóp) i trzy nawy. Jego sklepienie pierwotnie zdobiła szklana mozaika.

Łaźnia to duży, dobrze zachowany kompleks. Pochodzi z okresu średniego cesarstwa rzymskiego, ale korzystano z niej aż do VI w. n.e.

Wymienione odkrycia to efekt trzyletniego projektu niemiecko-izraelskiej Fundacji na rzecz Badań i Rozwoju Naukowego. Działając pod nadzorem profesora Michaela Heinzelmanna w imieniu Uniwersytetu Kolonii, grupa niemieckich studentów posłużyła się technologią, by wykonać kompletną mapę i stworzyć zarys miasta.

Dr Erickson-Gini pochwaliła niemieckich studentów za ich pracę.

„Zrozumieli potencjał tego miejsca i wykonali tu wspaniałą pracę” – powiedziała w wywiadzie dla „Times of Israel”. „Samo miejsce zapewniło właściwe warunki – jałowe pustkowie – ale niemiecki zespół wniósł sprzęt i metody”.

Dr Erickson-Gini przyznała, że projekt jest „prawdziwym błogosławieństwem dla badań jej kraju”.

Emily Jones
źródło: CBN News

Inne
Muzeum Izraela ujawnia artefakt ze sceną narodzenia Jezusa

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button