Prześladowania

Iran: Surowe wyroki więzienia dla chrześcijan

Fadaie, Nadarkhani, Mossayebzadeh, Omidi
Od lewej: Saheb Fadaie, Youcef Nadarkhani, Yasser Mossayebzadeh i Mohammad-Reza Omidi. Zdjęcie: World Watch Monitor

Sąd apelacyjny w Iranie podtrzymał wyrok o pozbawieniu wolności na 10 lat czterech chrześcijan: Youcefa Nadarkhaniego, Mohammada-Reza Omidi, Yassera Mossayebzadeha i Saheba Fadaie. Podstawą wydania wyroku były zarzuty o „promowanie syjonistycznego chrześcijaństwa” i zakładanie kościołów domowych. Prawnik reprezentujący oskarżonych otrzymał powiadomienie o odrzuceniu apelacji 2 maja.

Pastor Youcef i Mohammad-Reza zostali również skazani na dwuletnie zesłanie daleko od rodzin.

Ponadto Yasser, Saheb i Mohammad-Reza otrzymali wyrok 80 batów za spożycie wina, ponieważ zostali aresztowani w trakcie komunii w maju 2016 r.

Pastor Youcef Nadarkhani był już wcześniej w 2010 r. skazany na karę śmierci za „odstępstwo od islamu”, ale w wyniku presji międzynarodowej został uwolniony przez władze irańskie.

Z kolei 9 maja odbyła się rozprawa apelacyjna w sprawie Shamiramy Isavi Khabizeh, żony pastora Victora Bet Tamraza. Szamirama została skazana w styczniu na pięć lat więzienia za działalność przeciwko reżimowi poprzez organizowanie małych grup, udział w zagranicznym seminarium oraz szkolenie przywódców i pastorów kościoła w celu przygotowania ich do „działalności szpiegowskiej”.

Podczas rozprawy odwoławczej Shamiramy sędzia oskarżył całą jej rodzinę o różne przestępstwa.

Wolno jej było odpowiadać tylko poprzez prawnika. Nie ustalono terminu kolejnej rozprawy apelacyjnej. Według Milesa Windsora z organizacji Middle East Concern, wyroki wobec irańskich chrześcijan, wydane w ciągu ostatniego roku, były surowsze niż zwykle. Mimo to chrześcijanie pozostają odważni w dzieleniu się swoją wiarą.

Źródło: Middle East Concern, World Watch Monitor, Mission Network News
za Głos Prześladowanych Chrześcijan

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Informacja

Chcąc przeglądać strony serwisu zaakceptuj nasze ogłoszenia.