PrześladowaniaZe świata

Iran: Skazani za chrześcijaństwo w tym dzieci

IranKara więzienia także dla dzieci. Wyroki bardzo skromnie relacjonowano podczas tygodnia wyborów prezydenckich. Sześciu nawróconych Irańczyków zostało skazanych za przestępstwa związane z ich przynależnością do Kościoła domowego. Mohabat News, które informuje o najnowszych sprawach chrześcijan w Iranie, opublikował raport, w niedzielę (16 czerwca), stwierdzając, że czterech mężczyzn, kobieta i jej nastoletni syn zostali skazani przez Sąd Rewolucyjny w Shiraz, w południowo-zachodnim Iranie.

Czterej mężczyźni zostali uznani za winnych, zarzucono im uczestnictwo w spotkaniach Kościoła domowego, rozprzestrzenianie chrześcijaństwa, kontakt z ministerstwem spraw zagranicznych obcego imperium, propagandę przeciwko irańskiemu reżimowi i zakłócanie bezpieczeństwa narodowego.

Serwis wiadomości zidentyfikował mężczyzn.

Są to: Mojtaba Seyyed-Alaedin Hossein; Homayoun Shokouhi; Mohammad-Reza Partoei (Koorosh), oraz Vahida Hakkani.

Każdy został skazany na 44 miesiące więzienia. Hossein i Shokouhi otrzymali dodatkowe osiem miesięcy aresztu.

Również skazano Fariba Nazemina, która jest żoną Shokouhi, a także ich syna, Nima Shokouhi.

Mohabat nie określił przestępstw, za które matka i syn zostali uznani winnymi, ale poinformował, że każdy otrzymał dwa lata więzienia w zawieszeniu. Szóstkę aresztowano w lutym 2012 r. po tym, jak zebrali się na modlitwie w domu w mieście Shiraz.

Zostali złapani w ramach rozległej akcji polegającej na atakach na kościoły chrześcijańskie, która trwała w tym okresie.

Przebywali w więzieniu ponad rok zanim wystąpili przed sądem.

Byli sądzeni przez Sąd Rewolucyjny Iranu, który jest specjalnym pomocniczym wydziałem sądownictwa krajowego i odpowiada za sprawy związane z bezpieczeństwem narodowym.

W Iranie – oficjalnie muzułmańskim państwie, w którym sędziowie muszą być muzułmańskimi duchownymi, religia jest uważana za problem bezpieczeństwa narodowego.

Irańskie sądy są rutynowo krytykowane przez organizacje ds. obrony praw człowieka i inne środowiska, z powodu tajności spraw i dyskrecji oraz braku uczciwego procesu.

Wyroki zostały wydane dzień po sfinalizowaniu wyborów prezydenckich i zwycięstwie Hassan Rouhani. Wydarzenie to całkowicie pochłonęło zainteresowanie mediów.

Oficjalna agencja informacyjna Iranu IRNA, nie wspominała o werdykcie sądu, a sprawa nie otrzymała niemal żadnej uwagi poza sprawozdaniem serwisu Mohabat.

Źródło Open Doors
Tłumacz: Patrycja Kalinowska

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button