PrześladowaniaZe świata

Iran: Chrześcijańscy więźniowie przystąpili do strajku

IranJak najskuteczniej pomagać aresztowanym chrześcijanom? W czerwcu 2014 r. Open Doors nawoływało w ramach akcji modlitewnej do pisania zachęcających listów do sześciorga chrześcijan, którzy do tego czasu przebywali w więzieniu z powodu swojej wiary. Po akcji dotarło do nich około 20 000 listów i kartek z całego świata, w tym też i z Polski. Maryam, jedna z aresztowanych, jest chrześcijanką pochodzenia muzułmańskiego. Już na początku swojego aresztu 15 lipca 2013 r. ta 36-letnia wówczas kobieta miała problemy z sercem i inne kłopoty zdrowotne. Została skazana na cztery lata więzienia z powodu swojej działalności w kościele domowym oraz sierocińcu pastora Saeed Abediniego. Jej prośby o ponowny proces zostały odrzucone.

Strajk głodowy od 27 maja – stan zdrowia krytyczny

Do kłopotów z sercem doszły niedawno jeszcze silne bóle głowy i uszu. W ciągu trzech lat aresztu władze odmawiały jej potrzebnej opieki medycznej, chociaż nie ukrywano jej krytycznego stanu zdrowia. Maryam straciła na wadze i walczy z depresją. Doświadczyła jednak wsparcia ze strony innych więźniów – 29 maja w ramach protestu przeciwko odmowie pomocy medycznej dla Maryam, więźniowie zrezygnowali z wizyt swoich rodzin i przyjaciół.

Kara śmierci za odejście od islamu

Obecnie w więzieniach z powodu swojej wiary przebywa około 90 chrześcijan, którzy częściowo otrzymali wieloletnie kary więzienia. Chociaż wielu wierzących jest nieco wcześniej uwalnianych z więzienia, sytuacja chrześcijan w Iranie jest niezmiennie trudna. Oficjalną karą za odejście od islamu jest nadal kara śmierci, jednak władze jak na razie jej nie stosują. Nie można prowadzić nabożeństw w języku perskim (farsi), aby zainteresowani chrześcijaństwem muzułmanie nie mogli usłyszeć Ewangelii. Jednak muzułmanie nawet nie mogą przychodzić na nabożeństwa. Zarówno wspólnoty domowe jak i kościoły tradycyjne są kontrolowane i szykanowane przez tajne służby i władze.

W aktualnym Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors Iran znajduje się na 9 miejscu.

Dziękujemy, że wstawiacie się po stronie chrześcijan z Iranu!

• Módlmy się, aby prokuratura przyznała Maryam potrzebną opiekę medyczną.
• Módlmy się za Maryam, aby doznała pocieszenia przez Ducha Świętego i była wzmocniona zarówno fizycznie jak i psychicznie.
• Módlmy się o szybkie uwolnienie Maryam.
• Módlmy się także za innych aresztowanych wierzących.

Źródło Open Doors
Tłumacz Alicja Gubernat

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button