Prześladowania

Iran: Aresztowano czterech chrześcijan – mają porzucić swą wiarę

będą zmuszeni opuścić kraj lub poniosą śmierć

Abdol - Ali Pourmand
Zdjęcie: Abdol-Ali Pourmand (źródło: WWM, Mohabat News)

21 października Abdol-Ali Pourmand został aresztowany w mieście Dezful w zachodnim Iranie po tym, jak dwa dni wcześniej władze przeszukały jego mieszkanie. Pourmand jest więc już czwartym konwertytą, który w ostatnich tygodniach został uwięziony w Dezful. Spośród pozostałych trzech chrześcijan, dwóch jest już na wolności. Po dwóch tygodniach Mohammed Ali Torabi jest jednak nadal przetrzymywany w areszcie. Torabi i Pourmand zostali przetransportowani do więzienia w stolicy prowincji Ahvaz, oddalonej o 150 kilometrów. Agencja informacyjna Mohabat News donosi, że „wszyscy czterej konwertyci z islamu zostali pobici i grożono im w więzieniu. Jeśli nie porzucą wiary chrześcijańskiej, będą zmuszeni opuścić kraj lub poniosą śmierć.”

Kiaa Aalipour z Forum 18 – organizacji broniącej praw człowieka – powiedziała pracownikowi World Watch Monitor: „Art. 25 Karty praw obywatelskich prezydenta Rohaniego z listopada 2013 r. stanowi, że wszyscy obywatele mają prawo do wolności wypowiedzi. Nikt nie może być ścigany wyłącznie z powodu swojej wiary. Śledztwa sądowe są zabronione. Artykuł 99 stanowi, że organizowanie i uczestnictwo w spotkaniach religijnych jest dozwolone dla religii wymienionych w Konstytucji: „chrześcijaństwo, judaizm, zoroastrianizm i islam”.

Karta swobód obywatelskich dała nadzieję, że sytuacja w zakresie praw człowieka pod rządami Rohaniego ulegnie poprawie, ale od początku kadencji Rohaniego nadal trwają systematyczne prześladowania chrześcijan oraz innych mniejszości religijnych. W ostatnim czasie Open Doors informowało o tym szczegółowo.
Mohabat News nadal relacjonuje sytuację w kraju: „Aresztowano wielu chrześcijan nawróconych z islamu, a także tradycyjnych chrześcijan, takich jak Ormianie i Asyryjczycy, którzy w niektórych przypadkach otrzymali bardzo wysokie wyroki. Ponadto stan zdrowia chrześcijan uwięzionych z powodów religijnych jest sprawą budzącą poważne zaniepokojenie.”

Jeśli chodzi o miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors, Iran zajmuje obecnie 8 miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani.
Prosimy módlcie się za chrześcijan w Iranie!

Módlcie się za chrześcijan przebywających w więzieniach i za ich rodziny,

aby nie zniechęcali się i otrzymali pocieszenie i zachętę od Jezusa.
Módlcie się także za przywódców Kościoła, aby mogli nauczać chrześcijan i prowadzić ich do głębszej wiary, tak aby mogli stać niezachwiani i wzmocnieni Bożą miłością.
Módlcie się zwłaszcza za chrześcijan nawróconych z islamu, aby mieli mądrość od Boga, jak żyć wiarą w Chrystusa w jedności z innymi chrześcijanami w Iranie.

Przyłącz się do Światowego Dnia Modlitwy za Prześladowany Kościół. 12 listopada będziemy walczyć w modlitwie za chrześcijan w Erytrei i Jemenie.

za Open Doors

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button