PrześladowaniaZe świata

Irak: Wdzięczni za Bożą pomoc i ochronę

Irak na globie
Źródło: Wikipedia

Chrześcijanie w Dolinie Niniwy są stale narażeni na niebezpieczeństwo ofensywy IS.
Fale uderzeniowe eksplozji bomb wstrząsają szybami w oknach, a z oddali słychać strzały. Gdy Riven* nie śpi nocami i słyszy odgłosy bitwy, pyta się siebie czy sytuacja zaszła już tak daleko, że musi opuścić swój dom.

Ucieczka przed IS

Riven uciekł już raz ze swojego rodzinnego miasta Alqosch. Jako młody absolwent szkoły wyższej chciał wieść spokojne życie w malowniczym miasteczku w Dolinie Niniwy, niedaleko od Mosulu w Iraku Północnym. Jednak latem 2014 r. bojownicy Państwa Islamskiego (IS) tak bardzo się przybliżyli, że Riven znowu musiał uciekać, podobnie jak większość mieszkańców miasta. W międzyczasie Rivenowi udało się wrócić do domu i ponownie mieszka ze swoja żoną w Alqosch, jak wiele innych rodzin, które troszczą się teraz o uchodźców wewnętrznych. Zagrożenie jest jednak nadal wszechobecne. IS zagroził na Facebook’u przejęciem miasta Alqosch. Mieszkańcy wiedzą, co by to oznaczało: Kościoły zostałyby zniszczone, a chrześcijanie zmuszeni do przejścia na islam lub zabici.

Wojna warunkuje życie wspólnoty

Groźna ofensywa IS kształtuje codzienność w Alqosch. Dźwięk dzwonów kościelnych nie zwiastuje już rozpoczęcia nabożeństwa, lecz jest sygnałem do ucieczki. Zmieniło się także życie chrześcijańskiej wspólnoty. Wielu chrześcijan wstawia się za uchodźcami z innych części Iraku. Niedawno swoja pracę rozpoczęło centrum pomocy w traumie, wspierane przez Open Doors poprzez lokalnych partnerów. „Nawet w kościele można dostrzec, że coś się zmieniło”, stwierdza Riven. „Kazania dotyczą oczywiście Jezusa, ale chodzi głównie o to, jak radzić sobie z obecną sytuacją”. Mimo zagrożenia Riven jest bardzo wdzięczny: Za wiarę, która prawdziwie pomogła mu w trudnych chwilach oraz za Bożą ochronę, której doświadczał do tej pory razem z innymi osobami z Alqosch.

*Imię zmienone

Dziękujemy, że wstawiacie się po stronie chrześcijan z Iraku!

• Dziękujmy za chrześcijan w Iraku Północnym, którzy mimo dużego niebezpieczeństwa pozostają w kraju.
• W tym tygodniu prowadzono intensywne walki o Mosul. Módlmy się o pokój i bezpieczeństwo dla Doliny Niniwy.
• Módlmy się o błogosławieństwo dla nowego centrum pomocy w traumie, aby jego pracownicy mogli naprawdę pomagać osobom po przejściach.
• Alqosch zamieszkują również inne osoby z pozostałych części Iraku, które są wspierane poprzez projekty samopomocowe. Módlmy się nadal o tę służbę.

Źródło Open Doors
Tłumacz Alicja Gubernat

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close

Adblock Detected

Prosimy o wsparcie, wyłączając blokadę reklam.