Ze świata

Irak: Uprowadzona dziewczynka wróciła do swej rodziny

Uprowadzona dziewczynka
Christina wróciła do rodziny. Na tylnym siedzeniu jej rozradowana matka Ayda. Zdjęcie: Twitter @thestevennabil

Tragiczna historia, która rozpoczęła się trzy lata temu, zakończyła się szczęśliwie. Christina Abada, trzyletnia wtedy dziewczynka z Iraku, została wyrwana z rąk matki w sierpniu 2014 r. przez terrorystę z ISIS. Po tych trzech latach, wypełnionych rozpaczą i poszukiwaniami, wróciła 9 czerwca do rodziców i rodzeństwa.

Christina została uprowadzona w czasie kiedy ISIS zaczęło wzbudzać falę terroru w Iraku, która zalała chrześcijan i jazydów w okolicach Mosulu i Karakoszu. Tym, którzy nie zdołali uciec, dano do wyboru nawrócenie na islam, płacenie dżizji – podatku dla „niewiernych” lub śmierć. Rodzina Christiny zdecydowała się pozostać w Karakoszu, który swego czasu był największym chrześcijańskim miastem w Iraku, ponieważ jej ojciec, Khader, jest ślepy. 22 sierpnia bojówkarze zgromadzili pozostałych w mieście chrześcijan pod pozorem „badania lekarskiego”. Po ograbieniu ich z wszelkich cennych rzeczy: pieniędzy, złota, ubrań i dokumentów tożsamości, upakowali ich w autobusie i wyekspediowali z miasta. Wcześniej jednak jeden z bojówkarzy wyrwał trzyletnią wtedy Christine z rąk matki i uprowadził.

Po uprowadzeniu córki zrozpaczeni rodzice

spotkali się w Kurdystanie z resztą swych dzieci, które wcześniej zbiegły z Karakoszu. Nigdy jednak nie zaprzestali poszukiwań Christiny w czym pomagali im ich przyjaciele, żyjący w różnych miejscach. Pewnego dnia odebrali telefon, który zmienił wszystko. Christina została odnaleziona żywa i w dobrej kondycji w Hayy al-Tanak w pobliżu Mosulu.

Greg Musselman z kanadyjskiego VOM powiedział, że rodzina próbuje teraz z powrotem przystosować Christinę do życia z nimi po tak długim czasie rozłąki: „Ta mała dziewczynka, jak możecie sobie wyobrazić, jest zupełnie zdezorientowana … zszokowana i potrzebuje terapii oraz pomocy”.

Dziękujmy Bogu za bezpieczny powrót Christiny do rodziny.

Źródło: Mission Network News
za Głos Prześladowanych Chrześcijan

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close

Adblock Detected

Prosimy o wsparcie, wyłączając blokadę reklam.