PrześladowaniaZe świata

Irak: Ataki na chrześcijańskie firmy

IrakPodczas weekendu miały miejsce ataki na chrześcijańskie firm asyryjskie w północnym Iraku. Lokalne źródła stwierdzają, że zorganizowane były przez pro-islamską partię polityczną i że były to pierwsze przypadki zniszczenia firm chrześcijańskich w regionie kurdyjskim. Ataki zagrażają i tak już słabemu bezpieczeństwu zmniejszającej się chrześcijańskiej ludności Iraku.

Po kazaniu mułły Mala Ismail Osman Sindiego,

w którym stwierdził, że moralne zepsucie szerzy się w salonach masażu w północnej miasta Zakho, w piątek (2 grudnia) grupa młodych mężczyzn zaatakowała i spaliła liczne sklepy w mieście, większość z nich należące do chrześcijan.

Były wśród nich sklepy monopolowe, hotele, salon kosmetyczny i salon masażu. „Ciekawe jest miejsce, gdzie miał miejsce atak,” powiedział archidiakon Emanuel Youkhana z Asyryjskiego Kościoła Wschodu. „KRG [kurdyjski rząd regionalny] jest, w większości, bezpieczny i pewny, a wszyscy mieszkańcy, do tej pory przynajmniej, korzystają z dobrobytu i bezpieczeństwa.

Przyszłość jest niejasna dla chrześcijan i innych mieszkających tam mniejszości. „Sindi Mułła zaprzeczył oskarżeniom, że sprowokował wybuch przemoc wobec wspólnoty chrześcijańskiej w północnym Iraku. Po kazaniu Sindi pewien człowiek podobno stanął w meczecie i powiedział, że ponieważ w Zakho działają nie-islamskie salony masażu, muzułmanie powinni pójść i je zniszczyć. Tłum zaczął atak od jedynego w mieście salonu masażu, potem szedł, niszcząc sklepy z alkoholem i trzy hotele, które podpalono.

Źródło: Compass Direct

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close

Adblock Detected

Prosimy o wsparcie, wyłączając blokadę reklam.