Ze świata

Integracja społeczna w Jerozolimie: Żydzi pomagają Arabom w nauce hebrajskiego

JEROZOLIMA, Izrael. Walka o pokój na Bliskim Wschodzie to temat, który często trafia na pierwsze strony gazet, jednak to tylko część obrazu izraelsko-palestyńskich relacji. Pewna żydowska organizacja pomaga jerozolimskim Arabom w nauce hebrajskiego, by podnieść ich szanse na sukces.Nauka hebrajskiego

W ośrodku społecznym w Sur Baher, dzielnicy arabskiej w pobliżu Jerozolimy, około 40 tysięcy mieszkańców może skorzystać ze specjalnych lekcji hebrajskiego, które mają im pomóc w lepszej integracji z izraelskim społeczeństwem.

„Jeśli mieszkasz w dowolnym miejscu, w dowolnym państwie, i nie znasz języka tego miejsca, języka ludzi, którzy tam żyją, trudno ci będzie prowadzić tam zwykłe życie” – powiedział w rozmowie z CBN News dyrektor ośrodka społecznego, Khaled Abu Kaf.

Abu Kaf mówi, że ostatnio wzrosło zainteresowanie nauką hebrajskiego, szczególnie wśród młodych kobiet.

„Codzienne życie tych ludzi toczy się w izraelskiej społeczności i społeczeństwie, dlatego cały czas potrzebują tego języka, na rynku, w szpitalach, na drodze, w autobusie, w pociągu. Potrzebują go wszędzie” – powiedział Abu Kaf.

Innym ważnym aspektem jest to, że lekcje sponsoruje żydowska organizacja, Instytut Strategii Syjonistycznych (ISS).

„Widzimy ogromne zapotrzebowanie na hebrajski” – powiedział kierownik projektu ISS, Nicolas Nissim Touboul. „Ludzie rozumieją, że w przewidywalnej przyszłości sytuacja będzie mniej więcej taka sama, i rozumieją, że potrzebują tego języka”.

„Zależy nam na czynieniu Izraela lepszym miejscem. Zależy nam na trosce o każdego, kto żyje pod izraelskim zwierzchnictwem. Dlatego jest dla nas bardzo ważne, by angażować tę populację i dawać im najlepsze narzędzia integracji” – powiedział Touboul w wywiadzie dla CBN News.

Touboul mówi, że już od ponad roku prowadzą oddzielne lekcje dla mężczyzn i kobiet.

„Naprawdę wierzymy, że angażowanie tej populacji to najlepszy sposób, by czynić Jerozolimę lepszym miejscem dla wszystkich” – stwierdził.

CBN News było na jednej z lekcji dla kobiet, grupie, która spotyka się raz w tygodniu. To już dziewiąty tydzień jednorocznego kursu.

„Chciałam uczyć się hebrajskiego, bo moje dzieci uczą się go w szkole; chcę uczyć się tak jak one” – powiedziała Maisa Qutairy, matka pięciorga.

„Najpierw uczyłam się hebrajskiego dla samej siebie, ale też żeby uczyć moje dzieci” – mówi Hiba Dabash, matka trojga. „Mam dziecko z autyzmem, które nie rozumie nauczycieli tak jak mnie. Dlatego nauczyłam się hebrajskiego, żeby pomóc mu lepiej rozumieć”.

Qutairy i Dabash przyznają, że nauka tego języka jest dla nich ważna.

„Jak w życiu – chodzimy na zakupy, do szpitala, wszystko w życiu jest po hebrajsku” – powiedziała Qutairy w rozmowie z CBN News, posługując się prostą, ale bardzo dobrą hebrajszczyzną.

„Żyjemy w państwie Żydów i Arabów. Dużo mamy do czynienia z Żydami, dlatego potrzebujemy języka hebrajskiego, bo otwarcie żyjemy ze sobą” – powiedziała CBN News Dabash.

Ich nauczycielka, Noa Gottlieb, jest studentką izraelskiego uniwersytetu, która trafiła na ogłoszenie o prowadzeniu lekcji na Facebook’u.

„Uwielbiam to. To naprawdę fantastyczne kobiety” – powiedziała Gottlieb w rozmowie z CBN News. „Mają prawdziwy entuzjazm i chcą się uczyć. Mają mnóstwo motywacji, by robić postępy i umieć trochę więcej. Myślę, że to im pomaga w codziennym życiu”.

Gottlieb mówi też, że nauka płynie w obu kierunkach, zmuszając ją do przebicia bańki, w jakiej żyła.

„Przyszłam tu, żeby się tym zajmować (uczyć hebrajskiego) tylko dla niszczenia tej bańki, żeby wyjść z mojej strefy komfortu, ze znanego obszaru, i zobaczyć nowe rzeczy, odkryć prawdziwą sytuację tego kraju – by się dowiedzieć, że ci ludzie nie odnoszą się do mnie z nienawiścią, i że ja nie żywię do nich nienawiści” – powiedziała.

Autor: Julie Stahl

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button