PrześladowaniaZe świata

Indonezja: Podwojenie się aktów dyskryminujących chrześcijan

Zamykanie kościołów trwa. Wnioski o pozwolenie na budowę chrześcijańskich świątyń pozostają bez odpowiedzi. (Open Doors) – W Indonezji w ciągu ostatniego roku podwoiły się ataki i przypadki nietolerancji wobec chrześcijan. Do takich wniosków doszedł „Indonezyjski Protestancki Kościół Unijny” (PGI). Wspólnota podliczyła 54 akty przemocy i czyny karalne, które dotknęły chrześcijan, to 24 razy częściej niż rok wcześniej. Dodatkowo, zamykanie kościołów, odrzucanie wniosków o budowę świątyń są jawnym łamaniem wolności religijnej w tym kraju. Międzynarodowa organizacja Open Doors, która służy prześladowanemu Kościołowi Chrystusa w różnych częściach świata, umieściła ten największy kraj islamu na 43. miejscu swojego Światowego Indeksu Prześladowań Chrześcijan 2011. Indonezja należy do krajów, w których położenie chrześcijan w ubiegłych latach bardzo silnie się pogorszyło.

Społeczna nietolerancja normą

Ataki na religijną mniejszość według PGI wzrosły ze 198 w 2010 r. do 276 w 2011r. „Najgorsze jednak jeszcze przed nami, jeśli urzędnicy, jak to na razie czynią, zignorują nasilający się ekstremizm islamski”, ostrzega przedstawiciel „Wahid Institute” z Dżakarty.

Ta muzułmańska organizacja reprezentuje liberalną odsłonę islamu i pracuje na rzecz tolerancji i pokoju w kraju. Próbuje utrudniać próby zinstytucjonalizowania nietolerancji wobec nie-muzułmanów, a więc wobec mniejszości. Obniżenie znaczenia chrześcijan staje się coraz częściej normą społeczną. W ubiegłym roku na przykład, powstały co najmniej 36 przepisy, które weszły w życie, i które to zabraniają wszelkich praktyk religijnych odbiegających od linii islamu.
Urzędnicy przeciwko kościelnej aktywności. Wylęgarnią islamskiego ekstremizmu jest Zachodnia Jawa. W 1950 r. w rejonie pojawiła się ekstremalna organizacja „Darul Islam”, której odłamy są wciąż aktywne i atakują zarówno rząd jak i mniejszości religijne. Do największej, pod względem ludności prowincji Indonezji należy także stolica kraju, Dżakarta. Około 520 000 chrześcijan żyje na Zachodniej Jawie. W ubiegłym roku odnotowano tam 160 przypadki aktów dyskryminacji chrześcijan.

Jaśminowy Kościół wciąż zamknięty

W ubiegłym roku zakazano działalności dwóm chrześcijańskim wspólnotom w mieście Bogor, w tym protestanckiemu „Gereja Kristen Indonesia” (GKI) zwanym „Kościołem Jaśminowym”.

„Islamska milicja zagroziła nam, jeśli będziemy obchodzić Święta Bożego Narodzenia”, relacjonował lider GKI. W wyniku gróźb ze strony ekstremistów, nawet urząd miasta sprzeciwił się zajmowaniu budynku przez chrześcijan. W wyniku decyzji burmistrza Bogor, członkowie Kościoła Jaśminowego są zmuszeni do sprawowania nabożeństw pod gołym niebem.

Koniec pokojowej egzystencji

Na celowniku ekstremistów islamskich są również katolicy. 2 000 parafian kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela w dzielnicy Parang w Bogor zostało również zakazane uczestniczenie we Mszach św. w ich świątyni. Pomimo tego urzędniczego zakazu, chrześcijanie uczestniczyli w Świętach Bożego Narodzenia. Kościół został zbudowany przed sześcioma laty. Na krótko przed świętami w 2011 r., sąd rejonowy wydał wyrok, w którym stwierdzono, że podczas budowy kościoła zostało naruszone prawo, budynek został zbudowany za blisko dzielnicy mieszkaniowej. Tyle uzasadnienie. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Indonezji, ks. bp Benny Susetyo, wyjaśnił, że w ciągu sześciu lat narastał spór miedzy mieszkańcami osiedli a parafianami. Wnioski o ponowną rejestrację kościoła św. Jana Chrzciciela, urząd miejski odrzucił, tym razem nie podając żadnych wyjaśnień, chociaż „wspólnota spełniła wszelkie wymogi prawno-budowlane”, powiedział ks. bp Susetyo dla „Jakarta Globe”. Wszystko zaczęło się od tego, że jedna z radykalnych grup zaczęła niszczyć wypracowane od lat poczucie więzi i wzajemne zaufanie.

Inne wspólnoty na celowniku

Także przeciwko pięciu innym chrześcijańskim wspólnotom w Pracimantoro (prowincja Jawa Środkowa), islamskie grupy ekstremistów podjęły działania zmierzające do ich eliminacji, donosi agencja informacyjna „Compass Direct”. Tymi działaniami dotknięte zostały Kościół Zielonoświątkowy Indonezji, (dzielnica Ngalu Wetan), „Church of all Nations”, jak i „Bethel Tabernacle Church” (Gebangharjo), „Javanese Christian Church” (Godang) oraz „Nazarene Christian Church” w dzielnicy Lebak.

Wszystkie wspólnoty mają oficjalne pozwolenia na działalność religijną, jednak do dziś czekają na możliwość rozpoczęcia budowy swoich kościołów. Przepis z 2006 r. głosi, że do budowy kościoła potrzeba podpisu wszystkich członków wspólnoty, mieszkańców okolic, gdzie ma zostać wybudowany kościół, a także zgoda sądu rejonowego. W przypadku pozwoleń na budowę świątyń chrześcijańskich zawsze pojawiają się trudności, a nawet takie sytuacje, gdy ekstremiści islamscy wywierają presję na mieszkańcach i urzędnikach miejscowości, w których ma zostać wybudowany jakikolwiek budynek chrześcijański.

Prośby modlitewne:

• Dziękujmy Bogu za liczną wspólnotę chrześcijan w Indonezji.
• Módlmy się do Boga o ochronę i wzmocnienie chrześcijan w związku z silnym oporem i otwartą dyskryminacją.
• Módlmy się za urzędników i wszystkich wrogów chrześcijaństwa, aby nie poddawali się pokusie szerzenia niesprawiedliwości, lecz poznali Jezusa Chrystusa.

Źródło: Open Doors

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button