PrześladowaniaZe świata

Indie: zabroniono urzędnikowi wygłaszania kazań

IndieWyższy indyjski urzędnik Chellakani Umashankar, długoletni członek cenionego Korpusu Służby Cywilnej (Indian Administrative Service – IAS), otrzymał rządowy zakaz przemawiania na chrześcijańskich spotkaniach. 51-letni Umashankar chce prawnie odwołać się od tego zarządzenia.

Rząd naruszył moje podstawowe prawa

24 stycznia Thiru K. Gnanadesiken, główny sekretarz stanu Tamil Nadu, zawiadomił pisemnie Umashankar, że jego przemowy chrześcijańskie są „niestosowne” dla członka IAS, w piśmie odniósł się również do określonego fragmentu kodeksu urzędników.

„Podano do wiadomości rządu, że 16.01.2015 brał Pan udział w działaniach, które doprowadziły do zakłócenia porządku publicznego oraz złożenia dwóch doniesień. Ponadto rząd został poinformowany, że jest Pan zaangażowany w aktywność kaznodziejską, co powoduje rzekomo lokalną dysharmonię oraz zakłócenia porządku publicznego”.

Umashankar początkowo przychylił się do tego polecenia, jednak później powiedział:
„Rząd działa na polecenie niektórych ugrupowań. By je zadowolić, zlekceważono moje podstawowe prawa. Mam jednak prawo do publicznego mówienia o mojej wierze i będę podważał to urzędowe polecenie”, mówi syn chrześcijanki i hindusa.

Chrześcijańskie spotkanie brutalnie przerwane przez hinduistycznych ekstremistów

Chellakani Umashankar był dawniej hindusem, jednak w 2008 roku postanowił zostać chrześcijaninem. Niedługo później rozpoczęły się jego problemy z fundamentalistami. Do trudności należy jego tymczasowe zawieszenie w służbie i częste przenoszenia.

Na pytanie o konkretne przykłady zakłóceń jego chrześcijańskiej działalności, Umashankar opowiedział o niedawnym spotkaniu w Pudukadai (okręg Kanyakumari), gdy policja odmówiła mu pozwolenia na przemowę. Doszło do zamachu hinduistycznych fundamentalistów zarówno na niego jak i ponad 100 przybyłych chrześcijan. „Chrześcijanie zostali napadnięci, uszkodzono także mój prywatny samochód”.

Wpływ ekstremistycznych hinduistów wzrasta

Artykuł 25 indyjskiej konstytucji gwarantuje każdemu obywatelowi „wolność sumienia i prawo do swobodnego wyznawania, praktykowania i propagowania swojej religii”. Gdy władzę objął Narendra Modi, uznawany za hinduistycznego dogmatyka, zwiększył się ucisk wobec chrześcijan i innych mniejszości. Fundamentaliści zainicjowali kampanię nawracania chrześcijan na hinduizm („Ghar Wapsi“). Kardynał Oswald Gracias z Mumbaju, jeden z ośmiorga doradców papieża Franciszka, zauważa w tym „wyraźne elementy gróźb i przymusu”. „Wolność sumienia i prawa człowieka są dotkliwie łamane w kampanii Ghar Wapsi. Milczenie rządu na ten temat jest frustrujące i rozczarowujące”, twierdzi kardynał.

W Światowym Indeksie Prześladowań Indie zajmują 18 miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani.

Źródło: World Watch Monitor
za Open Doors

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button