Ze świata

Indie: Presja ze strony hinduskich nacjonalistów wciąż rośnie

Indie

Od wielu lat hinduska organizacja nacjonalistyczna RSS ma duży wpływ na indyjską politykę, a szczególnie na będącą obecnie u władzy Partię Bharatija Janata (BJP). Jednym z celów RSS jest zmiana ustroju Indii ze świeckiej demokracji na państwo hinduistyczne. Dąży się do tego między innymi przez wprowadzanie prawa przeciw zmianie religii, które ma zapobiec nawróceniom z hinduizmu.

Presja ze strony hinduskich nacjonalistów

Co najmniej dziewięć stanów już wprowadziło takie przepisy, od listopada 2020 jest wśród nich stan Uttar Pradesh. Zgodnie z nowym prawem policja aresztowała 4 osoby, z których jedna jest koreańskiej narodowości. Cała czwórka dystrybuowała pomoc osobom dotkniętym przez ograniczenia związane z pandemią COVID-19. Według organizatora pomocy dwoje aresztowanych nie było nawet chrześcijanami.

Od beneficjentów nie wymagano zmiany religii, ani nie dawano czy obiecywano pieniędzy, żeby ich nakłaniać do konwersji. Według ostatnich doniesień podjęto próbę zebrania pieniędzy potrzebnych na kaucję dla pracowników pomocy humanitarnej.

Dziewiątego stycznia w jednym ze stanów, gdzie już obowiązywało prawo przeciw zmianie religii,  jeszcze bardziej je zaostrzono wprowadzając kolejne restrykcje. Według nowych zasad w stanie Madhya Pradesh każdy, kto chce zmienić wiarę, musi dostać oficjalną zgodę 60 dni wcześniej, inaczej grozi mu kara do 10 lat więzienia i grzywna o równowartości około 2600 zł.

Teoretycznie przepisy wprowadza się, aby zapobiec nawracaniu przez łapówkarstwo i przymuszanie, ale w praktyce są używane przez bojówkarzy, żeby zastraszać i krzywdzić mniejszości religijne. Prawa nie stosuje się w przypadku hindusów. Liczne są doniesienia o zmuszaniu ludzi do przejścia na hinduizm w procesie zwanym „Ghar wapsi”, czyli „powrót do domu”.

W swoim rocznym raporcie nasza partnerska misja Release International stwierdziła, że z powodu rosnących wpływów hinduskiego nacjonalizmu w 2021 roku w Indiach można się spodziewać wzrostu prześladowań chrześcijan.

Módlmy się o mądrość i prowadzenie

Przynośmy w modlitwie liczne kościoły i chrześcijańskie organizacje w całych Indiach mierzące się z rosnącą presją zarówno ze strony urzędników rządowych, jak i innych mieszkańców.

Niech Pan da wierzącym i ich liderom mądrość i wskazówki do dzielenia się Ewangelią i odwagę, aby podążać za Jego prowadzeniem wśród przeciwności. Módlmy się, aby zwolniono ostatnio aresztowanych i aby wszystkie postawione im zarzuty zostały oddalone.

za Głos Prześladowanych Chrześcijan

Podobne
Indie: Nasilenie przemocy ze strony hinduskich ekstremistów wobec chrześcijan

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button