Ze świata

Indie: Hinduizacja przybiera na sile

Hinduizacja przybiera na sileOd maja 2014 r., czyli czasu rozpoczęcia rządów przez premiera Narendra Modiego i jego Indyjskiej Partii Ludowej (BJP) znacząco wzrosło prześladowanie chrześcijan w „największym demokratycznym państwie świata”. Dotyczy to już prawie wszystkich stanów Indii. Niemal codzienne informacje o atakach na chrześcijan udowadniają siłę prześladowania. Konstytucja z roku 1950 gwarantuje wprawdzie wolność religijną dla wszystkich obywateli Indii, jednak chrześcijanie, stanowiący około 2,3 % populacji, stają się coraz większymi wrogami kraju. Indie znajdują się obecnie na 17 miejscu Światowego Indeksu Prześladowań Open Doors 2016 r.

Ustawa przeciwko konwersji i brak konsekwencji dla sprawców ataków

Hinduizacja to proces stałego ucisku, wpływów i zagrożenia na wszystkich płaszczyznach. Do tego dochodzi polityczna polaryzacja, ustawa przeciwko nawracaniu się, pisanie nowej historii, dotychczas ponoć sfałszowanej przez kolonialne mocarstwa i muzułmanów, mianowanie Hindusów na ważne stanowiska, jak również szeroko rozpowszechniona kampania dla miszkańców Indii, którzy przeszli na chrześcijaństwo, a teraz uroczyście „wracają do domu” (tak zwana uroczystość „ghar wapsi“). Nawet bardzo brutalne zamachy na kościoły i chrześcijan (czasem także zagranicznych) są prawie wcale nie karane przez władze, co pasuje do koncepcji rządu centralnego, która zakłada, że Indie muszą być państwem czysto hinduistycznym. Wspierająca rząd radykalno-hinduistyczna organizacja Rashtriya Swayamsevak Sangh („Narodowe Stowarzyszenie Ochotników”), znana pod skrótem RSS, przedstawia to następująco: „Nie-hindusi muszą przyjąć hinduską kulturę i język, nauczyć się czcić hinduską religię i nie mogą podążać za żadnym innym pomysłem jak tylko gloryfikacją hinduskiej religii…w innym razie nie zasługują na żadne przywileje…nawet na prawa obywatelskie”.

Jeśli ta tendencja się utrzyma, na chrześcijan w Indiach czekają trudne czasy. Dlatego nasze modlitwy są dla nich teraz bardzo ważne. Trwajmy w modlitwie!

Źródło Open Doors
Tłumacz Alicja Gubernat

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button