Prześladowania

Indie: Chrześcijanie upokorzeni i pobici przez samozwańczych „strażników krów”

Krowa Indie

16 września w wiosce Bheri Kudar w dystrykcie Simdega w stanie Jharkhand tłum zaatakował siedmiu chrześcijan należących do plemienia Khariya z powodu pogłosek o ich udziale w handlu bydłem.

Napadli wioskę

Atak miał miejsce około 6 rano, kiedy grupa 60 -70 osób z innej wioski, prowadzona przez kastę biznesową zwaną „Teli Sahu”, napadła wioskę i zaczęła obrażać członków plemienia Khariya. Siedmiu chrześcijanom z tego plemienia częściowo zgolono głowy i zmuszono do recytowania „Jai Sri Ram”, czyli „Niech żyje Pan Rama” (hinduskie bóstwo). Informacja o tym zdarzeniu przedostała się do wiadomości publicznej dopiero 25 września, kiedy rozpowszechnił ją lokalny działacz społeczny.

Napastnicy przeprowadzili atak z powodu pogłosek o udziale chrześcijan w handlu i uboju krów. Jednak dochodzenie policyjne wykazało, że oskarżenia były fałszywe, a w domach napadniętych nie znaleziono dowodów na przeprowadzanie uboju.

Zgodnie z prawem uchwalonym w 2005 r. ubój bydła jest zakazany i jest przestępstwem. Grozi za niego 10 lat więzienia i grzywna 10000 rupii indyjskich (około 530 zł). Od kiedy partia Bharatiya Janata objęła rządy w maju 2014r. można zauważyć niepokojący wzrost grupowych linczów w imię ochrony krów, wskutek oskarżeń o rzekome spożycie wołowiny.

Przemoc wobec chrześcijan

Według lokalnych informatorów w związku z atakiem zostało aresztowanych osiem osób. Pierwszy Raport Informacyjny niezbędny, aby policja wszczęła dochodzenie, został złożony przeciwko napastnikom z mocy ustawy o kastach i plemionach. Przemoc wobec chrześcijan należących do społeczności plemiennych w Jharkhand coraz bardziej niepokoi lokalne organizacje zajmujące się obroną praw człowieka. W 2019 i 2020 r. dochodziło tu do dramatycznych wydarzeń, takich jak lincz na podstawie fałszywych zarzutów o ubój krowy, wyłączenie ze społeczności i odmowa podstawowych praw należnych mniejszościom religijnym, fałszywe oskarżenia o nawracanie na chrześcijaństwo, a nawet morderstwo z powodu wiary chrześcijańskiej.

Upokorzeni

Mervyn Thomas z organizacji Christian Solidarity Worldwide (CSW) powiedziała: „Powszechne ataki przeciwko członkom plemion, którzy stanowią mniejszość etniczną i religijną muszą ustać, a ich prawo do wybrania religii lub wierzeń musi być tak samo chronione jak każdego innego obywatela Indii. Mimo, że prawo teoretycznie daje im specjalną ochronę, sprawcy takich przestępstw są bezkarni. Stwarza to sytuację, w której tożsamość i zaspokojenie codziennych potrzeb przez członków plemion są zagrożone przez codzienne upokorzenia, nękanie i dyskryminację.

Wzywamy rządzących stanu Jharkhand do stworzenia planu działania, aby zatrzymać przemoc wobec tych ludzi z powodu wyznawanej wiary i aby zapewnić ochronę ich praw. Poza tym wzywamy rząd Indii, aby wdrożył jedną z rekomendacji zaleconych podczas powszechnego przeglądu okresowego (praw człowieka) w 2017 przez ONZ, aby stworzyć narodowy plan ochrony praw człowieka i zapobiec przemocy popełnianej w imię religii i wszelkiej opresji związanej z religią lub wierzeniami.”

Źródło: csw.org.uk
za Głos Prześladowanych Chrześcijan

Podobne
Indie: Nasilenie przemocy ze strony hinduskich ekstremistów wobec chrześcijan

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button