PrześladowaniaZe świata

Indie: Chrześcijanie skazywani na podstawie prawa szariatu

Chrześcijanie uciekają przed narastającą wrogością

IndiePrześladowania chrześcijan w Indiach kojarzą się głównie z pogromami w stanie Orisa w sierpniu 2008 r., masakrami dokonanymi przez fanatyków hinduistycznych. Niestety chrześcijanie w Indiach są również prześladowani przez mniejszość muzułmańską. W północnej części regionu Kaszmir, chrześcijanie są ofiarami przemocy kierowanej ze strony muzułmanów. W połowie grudnia trzech chrześcijan zostało oskarżonych na podstawie prawa szariatu, za ewangelizowanie i nakłanianie muzułmanów do apostazji.

Ponadto sąd islamski nałożył na szkoły chrześcijańskie obowiązek nauczania islamu, żąda też od rządu stanu Dżammu i Kaszmir przejęcia zarządzania wszystkimi edukacyjnymi placówkami chrześcijańskimi. Stan Dżammu i Kaszmir zamieszkały jest głównie przez muzułmanów.

Pastor Chander Mani Khanna z Kościoła Wszystkich Świętych w Śrinagar, holenderski katolik Jim Borst oraz ewangelik Gayoor Messa opuścili już region. W ubiegłym tygodniu kolejni duchowni musieli się ratować ucieczką. Również przeciwko liderowi chrześcijańskiej szkoły, Parvezowi Samuelowi Kaul toczy się postępowanie sądowe. Kaul powiedział: „Razem z moją żoną i dziećmi musieliśmy uciekać, ponieważ nie czuliśmy się bezpiecznie w stolicy Śrinagar”.

Jeden ze świadków, który prosił o anonimowość stwierdził: „Grupa muzułmanów dwukrotnie przychodziła pod mój dom, grożąc moim rodzicom wykluczeniem ze społeczności, jeśli się ponownie nie nawrócę na islam”. Inny chrześcijanin donosi, że wielu muzułmanów nachodzi jego rodzinę, rodziny jego przyjaciół w Śrinagar, grożąc im ostracyzmem społecznym, jeśli ich dzieci i przyjaciele nie powrócą na łono islamu.

Wyrok

Wprawdzie wyroki islamskich sądów na nie-muzułmanach nie są wiążące prawnie, jednakże są sygnałem. Orzeczenie o winie może być powodem krwawych prześladowań dla tych, którzy szukają do tego tylko pretekstu.

Narodowa Komisja ds. Mniejszości Religijnych badająca przypadki nietolerancji i dyskryminacji religijnej dokonywanych na mniejszościach, dopatrzyła się w Kaszmirze licznych przypadków łamania praw chrześcijan i Kościołów jako instytucji. Z pośród 10 milionów mieszkańców tego indyjskiego stanu, dwie trzecie stanowią muzułmanie, 29% to hinduiści. Chrześcijanie to zaledwie garstka, 20 000 osób, zamieszkałych głównie w regionie Dżammu. W dolinie Kaszmiru żyje 400 chrześcijan, 300 w jego stolicy, w Śrinagar. Większość muzułmanów wyznaje pokojową drogę sufizmu, jednak i tu znajdują się ekstremiści, którzy są pod wpływem wahabickiego islamu i radykalizują swoje postawy.

Pastor: „Nie mam prawa nikogo nawracać”

Punktem zapalnym przeciwko trzem chrześcijanom był chrzest muzułmanów. Z tego powodu policja z Śrinagar aresztowała siedmiu chrześcijan-konwertytów z islamu i pobiła ich na posterunku policyjnym. Mężczyźni pochodzą z obszaru Budgam i zostali ochrzczeni w sierpniu 2011 r. w Kościele Wszystkich Świętych. Nagranie wideo z chrztu zostało opublikowane w Internecie, na platformie youtube.com. Liderzy islamscy przypuszczają, że młodzi muzułmanie zostali okłamani i zwiedzeni, dlatego przyjęli nową religię.

Policja usiłowała odkryć „prawdziwe” powody nawrócenia, czyli chciano zmusić chrześcijan do przyznania się, że zostali przekupieni pieniędzmi. Wielki mufti Kaszmiru, Bashir-ud-din Ahmad, przewodniczący trzech sądów szariatu w Indiach, przekazał urzędnikom film, który potem można było obejrzeć w Internecie. Chociaż film pokazuje jedynie ceremonię chrztu, mufti dowodzi, że pastor Khanna omamił młodych muzułmanów pieniędzmi i w ten sposób zwiedzeni porzucili islam. Khanna odrzuca zarzuty.

Każdy muzułmanin musi przed swoim chrztem podpisać zobowiązanie, że do tego aktu ani nie został zmuszony ani w żaden sposób namówiony. Kościół Wszystkich Świętych w Śrinagar jest odwiedzany co niedziela przez wielu muzułmanów. Kościół jest otwarty dla wszystkich: „Nie mogę ewangelizować. To dzieło Ducha Świętego. A czego uczy nas Kościół? Miłości Bożej. Zawsze szanowałem Koran i jego wyznawców”.

Śledztwo dowiodło, że chrzest został przyjęty przez mężczyzn dobrowolnie.

Komitety ochrony wiary

Sądy islamskie w Kaszmirze utworzyły komitety, które mają chronić przed konwersjami z islamu na inne religie. Jeden z duchownych muzułmańskich na swojej stronie internetowej opublikował „Porady o ochronie wiary”, w których stwierdza: „jeśli dojdzie do znaczniejszej liczby apostazji [odejście od islamu], należy powstrzymać spisek i chronić przed nim szczególnie młodzież”.

Prośby modlitewne:

– Módlmy się za niewielką wspólnotę chrześcijan w regionie Kaszmiru. Są celem narastającego fanatyzmu islamskiego.
– Módlmy się za chrześcijan, którzy musieli opuścić swoje domy i nie mogą powrócić do ojczyzny.
– Módlmy się za chrześcijan muzułmańskiego pochodzenia, którzy z powodu odrzucenia islamu są zagrożeni.
– Módlmy się o mądrość i ochronę dla liderów Kościołów z tego regionu.

Źródło Open Doors

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close

Adblock Detected

Prosimy o wsparcie, wyłączając blokadę reklam.