Różne

Ile lat ma lawa z wybuchu wulkanu Hualalai na Hawajach…

Ile lat ma lawa z wybuchu wulkanu Hualalai na Hawajach, którego erupcja nastąpiła w latach 1800-1801? Wydawać by się mogło, że odpowiedź na to pytanie nie powinna sprawiać trudności nawet pierwszoklasistom. Od aktualnej daty 2011 odejmujemy 1800 i otrzymujemy wynik, czyli ok. 211 lat.

Jednak obecnie stosowane metody datowania radiometrycznego dają wynik inny: prawie 3 000 000 000 lat czyli 3mld.
Skąd może wynikać tak jasna sprzeczność ?

Radiometryczne metody datowania mają kilka ważnych dla datowania, lecz jednak niesprawdzalnych założeń. Przyjmuje się np. że:

  • początkowa ilość pierwiastka pierwotnego (np. potas) jest znana
  • tempo rozpadu jest zawsze stałe
  • próbka znajdowała się w środowisku zamkniętym (nic nie dokładamy ani nie odejmujemy zarówno z pierwiastka pierwotnego np. potas jak i wtórnego np. argon)

Dwa pierwsze założenia są nie do udowodnienia – nie jesteśmy w stanie ich zweryfikować (sprawdzić). Natomiast ostatniego założenia nie da się utrzymać ponieważ już dziś wiadomo, że skały nie są systemem zamkniętym – co znacząco wpływa na wyniki.

Na koniec oddajmy jeszcze głos dr Stevenowi A. Austinowi z amerykańskiej grupy RATE (Radioisotopes and the Age of the Earth)

„Wiemy, że erupcja miała miejsce w latach 1800-1801. Skały z tej erupcji były datowane różnymi metodami. Otrzymano 12 wyników w zakresie od 140 milionów do 2,96 miliarda lat. Przeciętny wiek wyniósł 1,41 miliarda lat. Było wiele prób wyjaśnienia tych rozbieżności wieku. Nie wyjaśniono jednak, dlaczego były takie różnice w datowaniu.
Nie podważa to jeszcze metody datowania pierwiastkami promieniotwórczymi, ale ukazuje ogromną niekonsekwentność w interpretowaniu wyników tej metody.”

Steven A. Austin, „Excess Argon within Mineral Concentrates from the New Dacite lava Dome at Mount St. Helens Volcano”, 1996.

Powyżej opisane fakty wskazują więc na spore problemy w obecnie stosowanych metodach datowania radiometrycznego, które stosuje się powszechnie również do określania wieku Ziemi.

Tymczasem co się okazuje:
– przyjmując inne parametry do powyższych metod radiodatowania
– zakładając wystąpienie w przeszłości globalnego potopu,
wiek Ziemi oraz jej pochodzenie mogą jak najbardziej odpowiadać opisowi jej stworzenia z Księgi Rodzaju.

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button