Wieści wydawnicze

Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności

Autor: Marcin Zaremba

Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji SolidarnościKsiążka Marcina Zaremby „Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności”

System komunistyczny nie musiał upaść.

Czy pojawienie się kryzysu po okresie długotrwałej poprawy warunków życia mogło doprowadzić do rewolucji roku 1980?

Marcin Zaremba uzupełnia i dokonuje rewizji stanu wiedzy na temat genezy rewolucji Solidarności. Jego książka objaśnia przełomowe wydarzenia w najnowszej historii Polski. Jest także fascynującą podróżą odkrywającą mechanizmy funkcjonowania PRL-owskiego społeczeństwa.

Jak na nastroje społeczne wpływała zachodnia muzyka czy prasa dostępna w czasach gierkowskiego otwarcia na świat? W jaki sposób wcześniejsze bunty i zrywy kształtowały pamięć zbiorową Polaków?

W rozważaniach Marcina Zaremby mitologizowane czasy gierkowskie stają się tytułowym „wielkim rozczarowaniem”, kiedy „okazało się, że «bigos» się skończył, kolejki pod sklepami wydłużyły jak nigdy dotąd, a w głowach pozostała myśl, że może być lepiej”.

O autorze

Marcin Zaremba (1966) – historyk i socjolog, profesor WH UW. Jego ostatnia książka opublikowana w Znaku Horyzont, Wielka Trwoga. Polska 1944–1947. Ludowa reakcja na kryzys, zdobyła szereg nagród. Została też przetłumaczona na niemiecki i angielski. Zaremba współpracuje z tygodnikiem „Polityka”.

Dane książki:

Tytuł: Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności Marcin Zaremba
Wydanie: Pierwsze
ISBN: 978-83-240-8858-4
EAN: 9788324088584
Liczba stron: 736
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Format: 165x235mm
Cena katalogowa: 129,99 zł
Rok wydania: 2023

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button