Ze świata

Gao Zhisheng – znane jest miejsce jego pobytu

Gao Zhishneg jest jednym z czołowych chińskich prawników i obrońców praw człowieka, zawsze stającym w obronie chrześcijan z kościołów domowych oraz innych osób prześladowanych w Chinach. Za swoją działalność w obronie sprawiedliwości był dwukrotnie (w 2008 i 2010 r.) nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.
Od 2005 r. był wielokrotnie aresztowany, więziony i brutalnie torturowany przez władze chińskie, głównie z powodu swojej działalności na rzecz praw człowieka. W 2006 r. wraz z grupą wybitnych obrońców praw człowieka założył Stowarzyszenie Rzeczników Praw Człowieka dla Chińskich Chrześcijan. W tym samym roku został skazany na trzy lata pozbawienia wolności w zawieszeniu za podżeganie do „obalenia państwa”. Co jakiś czas znikał jednak bez śladu, porywany przez chińską służbę bezpieczeństwa.
W 2007 r. został aresztowany i spędził ponad 50 dni w więzieniu, gdzie był torturowany. „Byłem tak dotkliwie bity, że całe moje ciało zaczęło się trząść na podłodze w niekontrolowany sposób” – napisał w swoim liście otwartym.

Gao Zhisheng ostatni raz pojawił się na wolności w kwietniu 2010 r. Powiedział wtedy agencji Associated Press, że był przetrzymywany w aresztach, gospodarstwach rolnych i mieszkaniach w północnych Chinach. Siły bezpieczeństwa wielokrotnie znęcały się nad nim, bijąc go pałkami elektrycznymi i kolbą pistoletu oraz trzymając palące się papierosy blisko jego oczu.

„W tej chwili nie tylko jest to bardzo trudne, aby mój głos był słyszalny, lecz także bardzo niebezpieczne” – napisał Gao Zhisheng w artykule w 2009 r. – „Przez z górą trzy ostatnie lata władze zainwestowały ogromny kapitał ludzki, zasoby fizyczne i fundusze, i użyły najbardziej bezlitosnych metod, aby osiągnąć swój cel uciszenia mnie”.

16 grudnia 2011 r., kilka dni przed końcem pięcioletniego okresu próbnego, rząd chiński ogłosił, że wysłał go do więzienia na trzy lata za naruszenie warunków zawieszenia wyroku, nie podając przy tym, jakie przestępstwa stanowiły to naruszenie. Zdaniem Joshuy Rosenzweiga, badacza ds. praw człowieka, „trudno jest wywnioskować, co władze mają na myśli, mówiąc o naruszeniu warunków zawieszenia wyroku, gdyż Gao Zhisheng znajdował się cały czas pod ścisłym nadzorem”. Jednocześnie twierdzi on, że sformalizowanie aresztu Gao Zhishenga jako wyroku więzienia daje chińskim przywódcom gotową odpowiedź na zapytania ze strony zagranicznych rządów i urzędników.

W grudniu 2011 r., po raz pierwszy od czasu ostatniego wymuszonego zniknięcia Gao Zhishenga w kwietniu 2010 r., potwierdzono miejsce jego pobytu. Gao Zhiyi, starszy brat Gao Zhishenga, otrzymał pisemne powiadomienie, podpisane i datowane przez władze więzienia na 19 grudnia, o tym, że Gao Zhisheng jest przetrzymywany w więzieniu Shaya w Ujgurskim Regionie Autonomicznym Sinkiang, położonym w odległym rejonie zachodnich Chin. Nie ma jednak żadnych wiadomości na temat stanu jego zdrowia.
Żonie Gao Zhishenga, Geng He, wraz z dwójką ich dzieci udało się wydostać z Chin w czasie pierwszego zniknięcia Gao i obecnie mieszkają w Stanach Zjednoczonych.
Nie ustawajmy w naszych modlitwach i wysiłkach na rzecz uwolnienia Gao Zhishenga

 

Nie ustawajmy w naszych modlitwach i wysiłkach na rzecz uwolnienia Gao Zhishenga
Zachęcamy do złożenia podpisu pod petycją domagającą się jego uwolnienia na stronie organizacji ChinaAid: PETYCJA

Dla osób nie znających angielskiego podajemy wskazówki pomocne przy jej podpisywaniu:

Aby podpisać się pod tą petycją, zamieszczoną na witrynie www.freegao.com, należy wypełnić odpowiednie pola zamieszczone pod słowami „Sign Up to Petition for Gao”, czyli Podpisz się pod petycją w sprawie Gao. Pola te oznaczają kolejno:
First Name (Imię)
Last Name (Nazwisko)
E-mail (Adres e-mail)
Country (Kraj – z rozwijalnej listwy należy wybrać: Poland, czyli Polska)
Wymagane są tylko pierwsze trzy pola oznaczone gwiazdką. Jednocześnie ChinaAid deklaruje, że podany adres poczty e-mail NIE będzie opublikowany na petycji.
Po wypełnieniu wymaganych pól należy nacisnąć przycisk Submit (Prześlij), aby potwierdzić swój podpis pod petycją.

za GPCh

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button