Ze świata

Florystka, ukarana za odmowę wykonania usługi dla homoseksualistów, zostaje Florystką roku

W ironicznym zwrocie wydarzeń, florystka ze stanu Waszyngton, ukarana za odmowę wykonania aranżacji na ślub homoseksualistów, właśnie otrzymała w lokalnej społeczności tytuł Najlepszego Florysty 2019 roku.

Barronelle Stutzman jest właścicielką Arlene’s Flowers, kwiaciarni w Richland w stanie Waszyngton, prowadzącej działalność od 42 lat.

Według „Tri-City Herald”, kwiaciarnia cieszy się ogromną popularnością w swojej społeczności. Od siedmiu lat gazeta publikuje swoją listę nagród People’s Choice, i Arlene’s Flowers już cztery razy otrzymywała tytuł Najlepszego Florysty.

Barronelle Stutzman

„Myślę, że głównym kluczem jest nasza obsługa klienta” – powiedziała Stutzman w wywiadzie dla „Tri-City Herald”.

Mimo to, w 2013 roku, Stutzman została ukarana grzywną za odmowę wykonania aranżacji florystycznej na ślub homoseksualistów. W czerwcu tego roku, Sąd Najwyższy stanu Waszyngton podtrzymał swoje poprzednie orzeczenie w jej sprawie.

Sprawa może trafić z powrotem do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych.

Jak informował w zeszłym roku serwis CBN News, Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odrzucił poprzednie orzeczenie stanu Waszyngton, nakazując stanowemu wymiarowi sprawiedliwości ponowne rozpatrzenie swojej decyzji przeciwko Stutzman i wzięcie pod uwagę, czy nie zostały naruszone jej prawa religijne.

„Obecnie utrzymujemy, że odpowiedź na pytanie Sądu Najwyższego brzmi 'nie'” – odpowiedzieli wcześniej w tym miesiącu sędziowie Sądu Najwyższego stanu Waszyngton. „Ciała sędziowskie, które rozpatrywały tę sprawę, nie działały z religijną niechęcią, orzekając, że florystka i jej firma złamały prawo stanu Waszyngton przeciw dyskryminacji (…) przez odmowę sprzedaży kwiatów ślubnych homoseksualnej parze”.

Sprawa Stutzman jest podobna do sprawy piekarni Masterpiece Cakeshop z 2018 roku, w której piekarz z Colorado, Jack Phillips, został oskarżony o dyskryminację z powodu odmowy wykonania na zamówienie tortu ślubnego na ślub homoseksualistów.

Podobnie jak Stutzman, Phillips zaproponował parze sprzedaż swoich wcześniej wykonanych produktów. I tak jak Stutzman, on również świadczył już usługi klientom ze środowiska LGBT. Jednak oboje twierdzą, że ich wiara nie pozwala im na tworzenie dzieł, które wspierają konkretnie śluby jednopłciowe.

Sąd Najwyższy orzekł na korzyść Phillipsa, ponieważ uznał, że Komisja Praw Obywatelskich stanu Colorado działała z niechęcią wobec jego przekonań religijnych i popełniła błąd. Jednak krytycy tej decyzji argumentowali, że wyrok Sądu Najwyższego jest zbyt wąski i ostatecznie nie odpowiada, czy Phillips może być zmuszony do wykonania dla klienta produktu wbrew swoim przekonaniom religijnym.

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych ma teraz możliwość ponownego rozpatrzenia sprawy Stutzman, by ostatecznie rozstrzygnąć w kwestii pozostawionych bez odpowiedzi pytań o wolność religijną w sprawie Phillipsa.

Prawnym reprezentantem Stutzman jest Alliance Defending Freedom.

Steve Warren

źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button