Różne

Fizyk Sir John Houghton: Moja najlepsza decyzja to przyjęcie Jezusa

Zmarł w ostatnich dniach na koronawirusa

Zmarł w ostatnich dniach na koronawirusa: chrześcijański fizyk Sir John Houghton. 88-latek przewodniczył niegdyś klimatycznemu gremium IPCC. Nigdy nie krył się ze swoją wiarą. «Modlę się, aby Królestwo Boże wkrótce nastało.»

Sir John Houghton
Sir John Houghton (Bild: hurimg.com)

Sir John Houghton był cenionym fizykiem i naukowcem ds. klimatu. Niestety, ten 88-latek zmarł na skutek komplikacji wywołanych wirusem Covid-19, cierpiał także na demencję.

Ten zagorzały chrześcijanin zyskał poważanie dziękim badaniom prowadzonym na rzecz zmiany klimatu. Od 1988 do 2002 roku był wiceprzewodniczącym wpływowej organizacji «Intergovernmental Panel on Climate Change» (IPCC). Ponadto miał posadę profesora fizyki atmosfery na Uniwersytecie Oxford oraz był dyrektorem generalnym brytyjskich służb meteorologicznych «Met Office».

«Das Studium von Gottes Werk»

Dorastał w chrześcijańskiej rodzinie w Wales, wiara była ważniejszą częścią jego życia. Nawet jako Sir John służył w swojej prezbiteriańskiej wspólnocie w Aberdovey jako “starszy”

Jego bratanica, Hannah Malcolm wyjaśniła, że  następującą wypowiedź wujka szczególnie zapamiętała: «Nauka była podróżą po odkrywaniu sposobu funkcjonowania wszechświata. A jest to boży wszechświat, tak więc jest to studium dzieła bożego.»

W roku 2007 otrzymał w imieniu Grupy IPCC pokojową nagrodę Nobla, którą dzielił z ówczesnym wiceprezydentem USA, Al Gore.

«Nauka i wiara należą do siebie»

«Zawsze było dla mnie ważne, aby naukę i wiarę stawiać na równi ze sobą, gdyż jestem przekonany, że należą one do siebie»,  powiedział w jednym z wcześniejszych wywiadów dla «Church Times»: «Od dzieciństwa moim celem było odkrywanie świata i wszechświata na wszystkie możliwe naukowe sposoby. Byłem zafascynowany cudownością wszechświata.»

W czasie działań na rzecz klimatu w NASA było to bardzo pomocne. «Byłem w tym czasie w Oxfordzie, a moja grupa odkrywców współpracowała z Uniwersytetem Reading i budowała nowe instrumenty dla satelity NASA. Pierwsze wystartowały w 1970.»

Dziś niezliczone satelity dostarczają coraz więcej informacji o pogodzie i zmianach klimatu.

Najważniejsza decyzja: Jezus! 

«Najważniejsza decyzja, którą podjąłem, było uznanie Jezusa za mojego wybawcę i Pana. Zostałem wprawdzie tak wychowany, ale był jeden moment, w którym stało się dla mnie jasne, że tę ważną decyzje muszę podjąć tylko dla siebie.»

Jego ulubioną książką była Biblia: «Z biegiem lat stawała się dla mnie coraz bardziej wartościowa. Najczęściej czytam Ewangelię, potem Listy, a następnie resztę.» Stwierdza: «Modlę się, aby Królestwo Boże wkrótce nastało.»

Autor: Daniel Gerber

Źródło: Livenet / Church News / Christian Today

Tłumaczenie: J.S.

 

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button