Ze świata

Ewangelia ożywa – rzadkie odkrycie w Jerozolimie

moneta
Moneta w Muzeum Wieży Dawida. Zdjęcie: Tal Rogovski (za CBN News)

Muzeum w Cytadeli Dawida w Jerozolimie ogłosiło odkrycie rzadkiej srebrnej monety z Tyru. Takimi monetami opłacano prawdopodobnie podatek świątynny w czasach panowania króla Heroda.

– Z Ewangelii wiemy, że Jezus odwiedzał Jerozolimę. Wiemy też, że rozmawiał z handlarzami walutą. Oto dowód, archeologiczny dowód towarzyszący źródłom historycznym – powiedziała Eilat Lieber, dyrektorka Muzeum.

Muzeum odkryło monetę podczas dużego projektu renowacyjnego i konserwacyjnego. Spora część działań odbywała się w zbudowanej przez króla Heroda wieży Fazaela.

– Cytadela Dawida jest jednym z najważniejszych budynków w Izraelu, zarówno pod względem historycznym, jak i lokalizacyjnym – powiedział Yotam Carmel, który przewodniczył projektowi. – Ostatnio prace konserwacyjne w Cytadeli Dawida przeprowadzano w latach 80. Od tamtej pory budynek bardzo potrzebował, by o niego zadbać.

W 37 roku p.n.e. Herod został królem Judei. Rozpoczął wówczas jedne z najbardziej ambitnych projektów budowlanych w świecie starożytnym. Przeprowadził między innymi przebudowę Drugiej Świątyni. Przemienił Jerozolimę do tego stopnia, że Pliniusz Starszy napisał, że było to najznakomitsze miasto nie tylko w Judei, ale w całym Oriencie.

Lieber powiedziała, że Cytadela Dawida łączy różne epoki.

– W Cytadeli Dawida widać przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Podczas prac na rzecz przyszłości budynku natrafiliśmy na znaleziska z przeszłości. Możemy dowiedzieć się więcej o naszej tożsamości. Chrześcijanie widzą, jak źródła i Ewangelia ożywają w Jerozolimie.

Powiedziała też, że celem zespołu jest opowiedzenie historii Jerozolimy.

– To najbardziej ekscytująca część naszej pracy, bo tak naprawdę najbardziej chcemy pokazać Jerozolimę światu. Historię miasta, bogatą historię każdego z nas, Żydów, chrześcijan z całego świata – dodała.

Moneta trafi na nową wystawę w Muzeum w Cytadeli Dawida.

Autor: Chris Mitchell

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button