PrześladowaniaZe świata

Erytrea: 65 członków uznanego przez państwo kościoła aresztowanych

Luterańscy chrześcijanie zebrali się na świętowanie Nowego Roku. Jak się dowiedzieliśmy, 31 grudnia 2011r. we wschodnio-afrykańskiej Erytrei 65 członków luterańskiego kościoła w mieście Adi Keyh zostało zatrzymanych. Miasto leży około 110 km na południowy wschód od stolicy Asmara. Policjanci wtargnęli wieczorem podczas świętowania przez chrześcijan Nowego Roku. Od lat państwowe władze bezpieczeństwa występują przeciwko religijnym wspólnotom, które zbierają się poza uznanymi przez państwo wyznaniami i ich kościołami. Aresztowanie to dotyczy jednak zarejestrowanego kościoła. Według miejscowych informacji grupa jest przetrzymywana w lokalnym komisariacie policji. Prosimy o modlitwę za tych 65 osób, kobiet i mężczyzn.

Szacunkowo 1000 chrześcijan jest aresztowanych

W aktualnym Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors Erytrea zajmuje 11 miejsce wśród listy 50 krajów, w których chrześcijanie są najmocniej prześladowani i dyskryminowani. Tutejsi mieszkańcy, którzy zbierają się poza uznanymi przez państwo kościołami – np. na modlitwę w domach prywatnych, są dzień w dzień narażeni na ryzyko aresztowań i umieszczenia w obozach. Według oszacowań Open Doors w całym kraju około 1000 chrześcijan jest zamkniętych w nieludzkich warunkach z powodu swojej wiary w komisariatach policji, obozach wojskowych czy kontenerach transportowych. Niektórzy odbywają karę od miesięcy, inni od lat bez oficjalnego oskarżenia czy postępowania sądowego.

Wolność tylko na papierze
Konstytucja Erytrei z roku 1997 gwarantuje wolność religijną, jednak konstytucja ta według zachodniego wzoru jeszcze nie obowiązuje. W maju 2002 roku prezydent Issayas Afewerki ogłosił wszystkie kościoły nielegalnymi – wśród nich wiele niezależnych kościołów. Uznani przez państwo są tylko erytrejscy ortodoksyjni Żydzi, Kościół Katolicki i Kościół Ewangelicko-Luterański , które są reprezentowane w kraju już od 1952 roku – oraz islam. Od tego czasu rząd zleca zamykanie kościołów i zakazuje prywatnych zebrań. Ciągle dochodzi do przeszukiwań domów i aresztowań. Na chrześcijan z nieuznanych przez państwo mniejszości wywierany jest nacisk, żeby zmienili swoją religię lub się jej wyparli. Są maltretowani i zmuszani do podporządkowania się zarejestrowanym państwowo denominacjom. Wielu chrześcijan od momentu wprowadzenia rządowego rozporządzenia wyjechało z kraju. Jednak także uznane przez państwo kościoły nie są chronione przed represjami rządu.

Źródło Open Doors

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button