Ze świata

Egipt: Wydano kościołom 22 pozwolenia na budowę

"nie można zbudować kościoła na ziemi islamskiej"

Budowa kościoła Zielonoświątkowego w Minyi
Budowa kościoła Zielonoświątkowego w Minyi, który po 22 latach może zostać ponownie otwarty (źródło: World Watch Monitor)

Górna prowincja Egiptu, Minya jest często miejscem celowych ataków na chrześcijan (takich jak w dniu 26 maja 2017 r.). Wiadomo jednak, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy gubernator prowincji Essam al-Bedeiwi udzielił 21 parafiom pozwoleń na budowę. Kolejna wspólnota otrzymał budynek kościelny w prowincji Sohag. Niektóre kościoły czekały na zatwierdzenie przez ponad 20 lat.

„Nie ma kościoła na ziemi islamskiej”!

W zeszłym tygodniu prezydent Egiptu Abd al-Fattah al-Sisi spotkał się z przedstawicielami kościołów z okazji 500. rocznicy Reformacji. Na początku listopada przyjął delegację przywódców Kościoła Ewangelickiego z USA na rozmowy. Analitycy widzą związek między tymi spotkaniami a udzielaniem pozwoleń na budowę. W przeszłości prawie niemożliwe było uzyskanie pozwolenia na budowę kościoła w Egipcie – podobnie jak w wielu innych krajach muzułmańskich. Nawet niewielkie remonty często musiały być przeprowadzane bez oficjalnej aprobaty, a więc nielegalnie.

Przywódcy duchowieństwa islamskiego wielokrotnie podkreślają, że „nie można zbudować kościoła na ziemi islamskiej” Tylko pod koniec października władze Górnego Egiptu zamknęły w weekend cztery kościoły w związku z rosnącymi napięciami w niektórych wioskach. W tym kontekście niektóre z obecnych wydarzeń politycznych w Egipcie są wyraźnymi oznakami nadziei dla chrześcijan w tym kraju: w ubiegłym roku przyjęto nowe prawo regulujące budowę i renowację nowych kościołów, a w październiku ubiegłego roku komitet rozpoczął prace nad otwarciem drogi do legalizacji kościołów niezarejestrowanych.
Bolesna rozbieżność między polityką a życiem codziennym

Budowa kościoła Zielonoświątkowego w Minyi
Budowa kościoła Zielonoświątkowego w Minyi, który po 22 latach może zostać ponownie otwarty (źródło: World Watch Monitor)

Jak trudno jest państwu egzekwować rządy prawa i chronić swoich obywateli, stało się jasne w piątek, tydzień temu. Co najmniej 309 muzułmanów straciło życie w krwawym ataku lokalnej grupy IS na meczet na Półwyspie Synaj. Wielu chrześcijan uciekło z tego regionu już po tym, jak kilku zostało zamordowanych w wyniku celowych ataków islamistów. W ubiegłą niedzielę, jako znak współczucia dla rodzin zabitych muzułmanów, dzwony kościelne rozbrzmiewały w całym Egipcie. Kościół Koptyjski wydał oświadczenie wyrażające kondolencje dla żałobnych i podkreślające, że chrześcijanie „modlą się o szybkie uzdrowienie rannych”.

Egipt zajmuje obecnie 21. miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors wśród krajów, w których chrześcijanie są prześladowani za swoją wiarę.

Źródło: World Watch Monitor, Open Doors

Prosimy, modlicie się za chrześcijanami w Egipcie.

Dziękujmy za prezydenta al-Sisiego i wszystkich polityków, którzy chcą dać chrześcijanom więcej wolności wyznania.
Módlmy się, aby zatwierdzone projekty budowlane mogły być również zrealizowane.
Módlmy się za muzułmanów: o pocieszenie dla rodzin przeżywających żałobę, uzdrowienie dla rannych i przede wszystkim spotkania z Księciem Pokoju- Jezusem. W obliczu licznych ataków islamistów zainteresowanie wiarą chrześcijańską jest większe niż wcześniej.
Módlmy się, aby chrześcijanie wyraźnie świadczyli o swojej wierze, niezależnie od tego czy mogą i mają gdzie spotykać się na wspólne nabożeństwa.

za Open Doors Polska

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close

Adblock Detected

Prosimy o wsparcie, wyłączając blokadę reklam.