Ze świata

Egipt: Wspólnota zgromadza się w zniszczonym kościele

Policja udaremnia zatwierdzoną już odbudowę. Święta Bożego Narodzenia obchodzone są w Egipcie zgodnie z kalendarzem juliańskim, czyli 7 stycznia. W tym czasie Koptyjski Kościół Ortodoksyjny chciał ukończyć budowę swojego budynku niedaleko miasta Bani Suef (Górny Egipt). Policja wstrzymała jednak ten projekt, aby wierzący musieli spędzić te ważne dla nich święta na ruinach w prowizorycznym namiocie.

Uroczysty ubiór i worki z nawozem

Święta Bożego Narodzenia w Koptyjskim Kościele Ortodoksyjnym przypadają na zakończenie 40-dniowego postu i w Wigilię Bożego Narodzenia urządza się 4-godzinne nabożeństwo. Wielu chrześcijan ubiera się z tej okazji odświętnie, kobiety odwiedzają też fryzjera. Kościoły są świątecznie przybrane, a światełka rozświetlają pomieszczenie. W Bani Suef jest jednak wyjątkowo inaczej. Tutaj w przygotowaniach świątecznych użyto worków po nawozach, które służą jako duże plandeki. Na ruinach zniszczonego kościoła zapewniają one członkom wspólnoty przynamniej minimalną ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Święta są tam w tym roku obchodzone bardziej niż skromnie.

Odbudowa rzekomo zagraża pokojowi społecznemu

W ubiegłym roku zrujnowany budynek kościoła został dopuszczony przez władze do rozbiórki. Jednocześnie miejscowy kaznodzieja „ojciec George” otrzymał pozwolenie na budowę nowego kościoła. Lokalne służby bezpieczeństwa unieważniły wkrótce zezwolenie i wezwały ojca George’a na komisariat policji. Tam został poproszony o pisemną przysięgę, że wspólnota rezygnuje z budowy. Komendant policji uzasadnił decyzję tym, że władze chcą „zachować pokój społeczny w wiosce”. Takie sformułowania stosowane są w sprawach, w których chodzi o uspokojenie muzułmańskich ekstremistów.

Prezydent Al-Sisi obiecuje odbudowę kościoła

Problemy w otrzymywaniu zezwoleń na budowy lub renowacje kościołów w Egipcie występują od dawna. Podobnie dzieje się w przypadkach, gdy zezwolenie zostało już wydane, czyli tak jak w wyżej opisanej sytuacji. Nacisk ekstremistycznych muzułmanów lub społeczeństwa doprowadza do wstrzymania budowy.

Zupełnie inny sygnał wysłał urzędujący właśnie prezydent Abd al-Fattah al-Sisi, również muzułmanin, który przybył z wizytą na nabożeństwo świąteczne do Kairu. Obiecał odbudowanie wszystkich zniszczonych w minionych latach kościołów, a nawet przeprosił za dotychczasową opieszałość władz w tej kwestii. Taką samą obietnicę al-Sisi złożył po fali ataków na budynki kościołów koptyjskich w sierpniu 2013.

W Światowym Indeksie Prześladowań Egipt znajduje się obecnie na 23 miejscu wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani.

Prosimy, módlcie się za chrześcijan w Egipcie:

Dziękujmy Bogu za niezachwianą wiarę u wielu egipskich chrześcijan.
Dziękujemy Bogu za prezydenta, który uczestniczył w nabożeństwach i wyraził chęć ochrony chrześcijan.
Módlmy się, aby wpływy ekstremistów muzułmańskich w tym kraju (zwłaszcza na rządzących) malały z dnia na dzień.

Źródło Open Doors

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button