Ze świata

Dlaczego jest tak wiele zaginionych dzieci?

AzjaDzieci z południowej Azji są jednymi z najbardziej zagrożonych na świecie. ONZ szacuje, że 1 000 000 azjatyckich dzieci jest sprzedawanych każdego dnia. W samych Indiach 45 000 ginie każdego roku. Dużo więcej przypadków zaginięć dzieci nie jest zgłaszana. Większość zaginionych pochodzi z Dalit („nietykalnych”) rodzin z obszarów plemiennych lub rodzin żyjących w skrajnym ubóstwie. Dzieci w południowej Azji są porywane z wielu powodów. Niektóre są porywane przez obcych i zmuszane do pracy. Inne są ofiarami handlu ludźmi lub wykorzystywane do prostytucji. Inne trafiają do rodzin i pracują jako pomoc domowa.

Niektóre dzieci po prostu uciekły z domu lub też zostały zmuszone do jego opuszczenia z powodu trudnej sytuacji (śmierć rodzica, włączenie do rodziny macochy). Indie mają największą liczbę ludności biednych i bezbronnych dzieci na świecie. Prawie 44 miliony dzieci żyje na ulicy jak żebracy. Miliony to sieroty. Część to dzieci emigrantów, prostytutek lub więźniów. Tysiące to dzieci żołnierzy zmuszonych do wzięcia udziału w konfliktach zbrojnych. Tysiące dzieci to żołnierze biorący udział na Sri Lance w konflikcie zbrojnym z bojownikami tamila. Niestety wielu jeszcze czeka aby wykorzystać te biedne dzieci. Jednym z najpopularniejszych powodów dla którego są one porywane to zmuszanie ich do ciężkiej pracy.

Dziecięcy obóz pracy

Indie maja około 13 milionów dzieci poniżej 15 roku życia zatrudnionych i wykonujących prace tak jak dorośli. To więcej niż jakikolwiek inny kraj. Niektórzy szacują, że rzeczywista liczba pracujących dzieci jest bliska 100 mln. To około 5 razy więcej niż liczba ludności w stanie Nowy Jork. W sąsiedniej Tajlandii niemal 1 na 10 dzieci w wieku 10 i 14 lat pracuje a nie chodzi do szkoły. W Bangladeszu około 27% dzieci w wieku 14 i 10 lat pracuje. Dzieci te są wykorzystywane do wielu niebezpiecznych prac, takich jak produkcja papierosów, praca na budowie, garbarnie, rybołówstwo, przetwórstwo owoców morza oraz przemysł odzieżowy.

Większość dzieci w południowej Azji urodziło się na obszarach wiejskich i najczęściej pracują w rolnictwie i dziedzinach pokrewnych. Pracują także w przemyśle diamentów i kamieni szlachetnych. W Indiach 17% pracowników krajowych z rolniczych terenów pracujących jako nianie i pokojówki ma mniej niż 15 lat.Co najmniej 65% z nich rozpoczęło prace po skończeniu 9 lat. Według UNICEF jest około 150 tys dzieci  pracujących jako pomoc domowa.

W stolicy Sri Lanki, w Kolombo co trzecie gospodarstwo domowe ma dziecko w wieku do 14 lat pracujące w domu. Dzieci najczęściej zmuszane są do pracy w rybołówstwie na Sri Lance. Te dzieci pracujące na łodziach trzymane są w warunkach zbliżonych do niewolniczych a charakter pracy powoduje, że nie mają kontaktu z ludźmi. Kolejnym zagrożeniem dla dzieci, zwłaszcza tych z bardzo biednych rodzin to handel dziećmi. UNICEF szacuje, że 4500 dzieci z Bangladeszu jest przemycanych do Pakistanu każdego roku. Tysiące wysyłane są do Indii i do krajów Bliskiego Wschodu (sprzedawane są do niewolniczej pracy lub do domów publicznych).

Jak mamy modlić się za nich?

Nawet rodzice tych dzieci nie wiedzą gdzie one są. Ojciec Niebieski zna je i dba o nie. Poniższa lista opisuje niektóre ich potrzeby modlitewne.

Módlcie się o ratunek dla dzieci, powrót do ich własnych rodzin.

Módlcie się za misjonarzy wspieranych przez GFA i pracowników, którzy docierają szczególnie do uciekających dzieci; szczególnie tych, którzy starają się uratować tysiące dzieci ulicy w Delhi.

Módlcie się o fizyczne potrzeby dzieci. Najczęściej nie otrzymują wystarczającej ilości jedzenia a praca fizyczna do której  są zmuszeni może powodować negatywne zmiany w ich młodych ciałach. Módlcie się do Pana, aby chronił je przed uszkodzeniem.

Módl się za dziewczęta i chłopców, zmuszanych do pracy w domach publicznych. Proś Pana, aby doprowadził właścicieli domów publicznych i klientów do Jezusa. Módl się za radykalną zmianę postawy  społeczeństwa w południowej Azji, tak aby obywatele tych krajów chcieli domagać się zaprzestania wykorzystywania dzieci.

Źródło: GFA
Tłum. Eliza Tarka

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button